Citat:
Ursprungligen postat av
mypenisatrap
Om SETI hittar en signal, kan vi då avgöra hur långt bort den har sitt ursprung?
Nej, inte utan speciella omständigheter. Avståndsbestämning är överhuvudtaget ett stort och viktigt problem inom astronomin.
Om signalen skulle vara så långvarig som ett halvår och komma från ett avstånd mindre än cirka 1000 ljusår (inom samma galaxarm, Orion, som vi befinner oss i), så kan dess avstånd mätas med parallaxen. Jorden rör sig 300 000 000 km på ett halvår (ett halvt varv runt Solen) och inom cirka 1000 ljusår kan man mäta upp att vinkeln till källan förändras och beräkna dess avstånd.
Om signalen kommer utifrån vårt galaxkluster Virgo, från ett avstånd som är större än cirka 10 miljoner ljusår (cirka 100 gånger Vintergatans diameter), så gör rummets expansion att den blir rödförskjuten. Om man är säker på vilken frekvens den sändes på så kan man se hur förskjuten den har blivit på vägen och därmed avgöra avståndet.
Om signalen kommer från en riktning där det finns ett tydligt objekt som en stjärna eller galaxcentrum (eller snarare som fanns där när signalen sändes), så kan man anta att det objektet är källan och använda flera olika metoder för att mäta avståndet till det. Riktningen kan man veta med stor säkerhet. Den s.k. wow-signalen fångades av ett radioteleskop som inte var så bra på det på den tiden, men man kan ändå ringa in ett mycket litet område för dess ursprung. Fast källan kan ha varit så nära som i Jordens atmosfär.
https://en.wikipedia.org/wiki/Wow!_signal#Location_of_the_signal
Man kan också ha sån tur att signalens källa förflyttar sig i så hög fart att man kan mäta förflyttningen och dra slutsatser av det. T.ex. matcha det med ett naturligt objekt som rör sig på samma sätt eller åtminstone använda ljushastigheten som en övre gräns för dess avstånd.
Man kanske kan konstatera att signalen har störts av att passera genom gas och därför kan placera den bortom en nebulosa i dess riktning eller på ett visst avstånd genom det intergalaktiska mediumet. Om signalen tillfälligt förstärks av mikrolensing, alltså av gravitationsfältet hos ett mellanliggande objekt, så kan man nog avgöra avståndet mycket noggrant tack vare hur signalen förändras under passagen. Mikrolensing ger en stor förstärkning och kan mycket väl vara det sätt som vi upptäcker den första ETI-signalen. Faktiskt så kan sändaren avsiktligen använda en lokal stjärna som gravitationslins, det har föreslagits att vi kan kommunicera interstellärt genom att använda Solen på det sättet.