Citat:
Ursprungligen postat av
Run3
Mmm, du har rätt i att man börjar tvivla på VD:ns löften om vinst i snar framtid. Men är detta allt som tyder på att allt är en lögn? Bolaget har ju faktiskt en produkt och de håller på att starta igång försäljningen, right? Tycker bara det låter lite drastiskt att dömma ut hela bolaget p.g.a. insideraffärer.
Det är fortfarande framtiden du siar om. "Starta försäljningen" hur ofta hör vi inte det av haussande Vdar? Visst, det behöver inte vara lögn men med en ledning som inte har rent mjöl i påsen så ska de handlas till rabatt. Hur tror du bolag som vill samarbeta med FP ser på att VD är misstänkt? Aktien ska ta stryk, det är fortfarande dyrt enligt mig men kanske kan vara ett intressant kortsiktigt köp.
Hur många bolag med "fantastiska produkter" men som aldrig slår igenom? Det är ofta timing det handlar om och mycket tur.
Tradear egentligen aldrig. Men detta tapp är så gigantiskt att jag var tvungen att testa en liten mini post. När småspararna släppt paniken kan det nog bli en liten push upp