Citat:
Ursprungligen postat av
Oliveira
Det säger väl iofs ingenting att RG inte kontaktat FB.
Det säger faktiskt ganska mycket.
De går ut och påstår att de har Flashbacks databas, men vägrar ge några konkreta bevis för detta. Det har nu gått över ett dygn, och fortfarande har inget som kan liknas vid bevis har kommit fram.
Det visade sig senare att de inte alls hade Flashbacks databas, utan har tillgång till drygt 100 000 adresser, vilket är drygt 10% av användarna. Något som fortfarande skulle vara
mycket allvarligt, men långt ifrån den första versionen där de påstår att de har hela databasen.
Det har spridits databaser förr som påstås vara Flashbacks användare, men som vid närmare granskning varit fejk. Det är oklart om Researchgruppen blivit lurade (och tror att de har databasen) eller ifall de medvetet ljuger för medierna.
Men om Researchgruppen vill framstå som trovärdiga visar de upp någon form av bevis. Det betyder inte att de släpper hela databasen fritt, men att de åtminstone visar upp en maskerade skärmdump med exempel på vad de lyckats komma över.
De har gått ut i medierna och påstått att de kommit över en databas, och medierna svalde hela storyn utan att reflektera. Nu väntar alla på att de ska komma med någon form av bevis.
Det enklaste hade varit att kontakta oss, och bevisat att de har tillgång till databasen. Då hade det inte funnits några spekulationer. Har de databasen så är det omöjligt för oss att förneka det. Jag har mycket svårt att tro att Researchgruppen har någon databas. Då skulle vi fått exempel långt innan. Speciellt ifall de haft den i över ett halvår.
Men kan man hacka CIA, Google, Apple och alla andra så vore det klokt att säga att ingen kan hacka oss. Det enda vi kan säga är att vi inte har någon kännedom om att vi blivit hackade, och så länge inga bevis på motsatsen visats upp, så lär jag tvivla på att Researchgruppen lyckats.
admin