Citat:
Ursprungligen postat av
Bodicker
Men om de har en ny version så spelar det ingen roll om man har bytt mail i kontrollpanelen?
Vilken information får de genom en mail? Får de fram namn och allting då? Den mailen jag reggade när jag blev medlem har jag inte använt på många ställen, dock kommer jag ju att göra det..
Det man kan se från en version av databasen är vilket mail du hade just då. Byter du till ett anonymt engångsmail borde du vara säker efter det, förutsatt att du aldrig använder detta mail för något annat ändamål.
Vill man vara anonym på nätet så ska man ha ett anonymt mail för varje aktivitet man sysslar med, som inte går att koppla ihop. Helst hos olika leverantörer i olika länder.
Huruvida någon kan få fram ditt riktiga namn från en emailadress beror på om de kommer åt den databasen, och om du uppgav ditt riktiga namn när du skaffade kontot. Grundregeln är att inte göra det.