Citat:
Ursprungligen postat av
laerande
RG lär förmodligen arbeta från en lista med de mest profilerade flashbackarna (nazister, rasister, kända profiler osv) och först se om någon har en någorlunda ickeanonym-mail sedan lär de köra mailadresserna med medlemsregister osv för att se om det finns någon träff. Finns nog många som inte tänkt på säkerheten, framförallt inte om man skapade sitt konto för många år sedan.
Nej, de kommer köra ALLA adresser de fått ut mot en mängd olika register de redan har sedan Disqus-läckan. Där de får träff kommer de gå igenom individerna och hittar de politiker eller "högt uppsatta" personer kommer de granska varje kommentar efter rasism eller annat "feltänk".
SD:are kommer så klart vara prio-1 men som vi såg sist det begav sig räcker det med att vara docent för att anses värd att hänga ut. Företagare/företagsledare lär också stå högt på listan. Lärare likaså, de är lätta att få avskedade om de sagt olämpligheter.
När detta är klart kommer de gå igenom de andra de identifierat och skapa en databas över alla som sagt olämpliga saker. Är de helt ointressanta kommer de ignoreras för tillfället. Men om dessa personer i framtiden skulle få ett högt ämbete eller söka sig till politiken kommer bilan släppas på dem och skiten dras fram.