Citat:
Ursprungligen postat av
AgentJoyBoy
Vad ska man säga här "det är ett fejkkonto", "detta har min kompis skrivit"?
Nej. Det räcker med "jag står inte bakom det där kontot".
Citat:
Ursprungligen postat av
AgentJoyBoy
Låt min bara förtydliga detta igen: ingen SD-företrädare kan räkna med att bli rentvådd i MSM, MSM är inte SD:s vänner och är inte intresserade av en neutral rapportering. Ju mer man säger desto större skada.
Nej, oavsett vilket så kommer man inte ut ur ett drev oskadad. Men om man förnekar och det hela inte kan bevisas så lär media ligga lägre eftersom de vet att ett tryckfrihetsmål om förtal blir lättare att vinna för objektet om övertygande bevisning inte finns och denne nekar. Dessutom slipper man frånträda sig sina uppdrag och därmed hamna ute i kylan.
Citat:
Ursprungligen postat av
AgentJoyBoy
Den enda vägen är att hålla käften. Har man trampat i klaveret så håller man käften tills SD utrett skandalen och formulerat ett pressmeddelande.
Vill MSM jaga vederbörande för fler frågor så hänvisar man till pressmeddelandet. Inga fler kommentarer.
Vi såg ju hur bra det gick för Christopher Dulny idag.
Tycker du att det såg bra ut när han varken förnekade eller bekräftade utan hänvisade till SDs presstjänst och sedan gick och satte sig i bilen? Efter det var det bara att erkänna.