Citat:
Ursprungligen postat av
kiss74
Anledningen att jag svarade oseriöst var för att jag trodde du var oseriös. Du menade väl inte allvar med dina tre punkter om varför du tror på Gud?
OK. Svårt med ironi i skrift. Sorry.
Jo jag menar allvar med mina tre punkter. Gudstro skiljer sig inte från tron på andra saker utan baseras på samma premisser, nämligen de tre jag listade. Tänk efter lite. Har du varit i Australien? Jag har inte det men jag är ändå helt övertygad om att Australien finns. Varför? Ja de tre punkterna igen:
1. Jag har läst i geografiböcker om Australien.
2. Jag känner ett antal personer som varit där.
3. Jag har sett spår efter Australien, t.ex. Fosters öl på Systemet.
Alltså tror jag på Australien. Men jag kan ju inte bevisa att Australien finns för någon annan som inte heller varit där och som tvivlar.
På samma sätt är det med naturvetenskap. Jag har aldrig sett en kvark utan har att lita på trovärdiga vittnen.
Och slutligen är det likadant med min tro på Gud. Det var min poäng. Spåren efter Gud är förstås mer subtila än fotspår eller ölburkar men jag tycker mig se dem i mitt liv.