Citat:
Ursprungligen postat av
m0ffin
Jag har den och har kommit typ hälften. Helt okej bok! Är verkligen sista chansen för mig att få 1.45 (1.20 på senaste) såpass jag tar mig in på jurist i Uppsala till våren, så jag hugger i allt jag får tag i. Väldigt utförliga beskrivningar som både har för och nackdelar.

Ok, jag har inte hittat någon bok som verkar bättre så jag ska försöka få tag på den. Ska också försöka höja mig från 1.20 och har planer på att bli jurist. Lycka till!
Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.Kobayashi
Värt att nämna att den finns på bibliotek också, tycker att priset är aningen svettigt. Har själv inte använt mig av den men vet flera andra som har och därefter höjt sig ordentligt.
Bra tänkt! Jag har glömt bort att bibliotek fortfarande existerar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Quinqq
Jag skulle säga att boken är bra för hp-nybörjare som inte riktigt har kolla på hur de ska lösa LÄS, DTK, ENG och MEK. Däremot är den värdelös när det kommer till XYZ, NOG, KVA och ORD.

Det låter som att den kan hjälpa mig en hel del iaf. Tack för svaren!
P.S
Jag upptäckte listan på morfem på ordprov.se igår. Jag funderade på att träna lite på grekiska och latin för att lättare kunna gissa mig fram till ords betydelser och den här listan gör det hela mycket lättare. Sen kan man kolla sig själv genom att göra morfem-provet. Jag tror att det är bättre att satsa hårt på att lära sig det här än att bara försöka nöta in tusentals glosor.
Länk:
http://ordprov.se/sajt_sida.php?sida=morfem.html