Citat:
Ursprungligen postat av
Dr.Dzerzhinsky
Så en amerikan har blivit offer för en britt som tagit värvning i ISIS?
Allt känns lite iscensatt faktiskt. Det är dock ingen riktig britt utan en mörk invandrare med brittiskt pass. Ingen skillnad för er antirasister kanske, men en enorm skillnad för oss normala människor.
Citat:
Ja, så går det när man slår sönder fungerande stater: avsätter regeringar, bombar sönder länder, invaderar och stöder militanta grupper - så som USA gör i Mellanöstern. Ända sedan 80-talets Afghanistan har USA stött de radikala grupper som nu terroriserar i Mellanöstern.
Ja det stämmer. USA skapade mujaheddin i Afghanistan mot Sovjetunionen.
Citat:
USA fortsätter än i dag i Syrien för att störta regeringen – Syrien som tillsammans med Iran skulle kunna stå emot terrorgrupperna - nu när USA har lyckats avsätta Saddam och Gadaffi , ledarna för de två andra stater som lyckades med att hålla islamisterna i schack.
Ja det stämmer också. USA var med och skapade ISIS (tillsammans med Saudi, Frankrike, Israel, Qatar och Turkiet) i Syrien mot Assad. Västmedia var helt med på noterna. Assad var en ond tyrann som gasar ihjäl folk lät det dagligen. Idag är det knäpptyst. Nu är det ISIS helt plötsligt som är de onda.
Citat:
Man kunde hoppas att detta tragiska öde skulle vända den amerikanska opinionen. Men det är att hoppas för mycket då den är hjärntvättad.
Det kommer aldrig gå förrän all media i USA får icke-sionistiska ägare. Samma krigshets ser du i Ukrainakonflikten.