Citat:
Ursprungligen postat av
Singoallaa
Tyvärr blir det det senare. Vi är totalt maktlösa inför detta vansinne. Det enda vi kan göra är att sitta och titta på eländet år ut och år in.
Tyvärr tror jag du har rätt. I det korta perspektivet. Men när magen knorrar, skosulorna läcker, hyran inte kan betalas, och bilen ersatts med rostig cykel,,,, då kanske Svenne Kålrot vaknar upp, och anser sig inte ha nåt att förlora, med all rätt.
Men det tar tid, för ett nedsövt, paralyserat folk. Som hellre prioriterar några Pripps Blå och en Explorer-grogg, TV:n och utdragssoffan med taxöron-Hilda på fredag kväll, kollandes på nån såpopera, eller Robinson-variant, och nästa morgon putsar sin Volvo skinande blank, på radhusuppfarten, klagandes med grannen, 'det var bättre förr'.