Citat:
Ursprungligen postat av
Bearforceone
Tack för dina tips. Det uppskattas.
Var beredd att avskriva dig som någon slags positivistisk självhjälpshoax.

Och jag tror inte alla dina tips fungerar som någon slags generell mall, ungefär som att alla inte kan bli den nya Zlatan genom att träna 10.000 timmar fotboll i ungdomen. Att ha inställningen till att "jag är bäst" är väldigt individuellt och fungerar inte på mig personligen.
Men något jag faktiskt tar till mig och har testat direkt och som dessutom fungerar bra för mig, är att försöka analysera mer under själva matcherna. Var jag ska gå, vilket väg, är risken värt chansen, ska jag ta det skottet bara för att få 400 skada och samtidigt kanske få det dubbla tillbaka? Det är där jag ofta fallerar, istället för att vänta och ta läget när det väl kommer, tar jag skotten ändå och förlorar viktiga hp som kan vara användbara i slutet av matcherna.
Jag spelar aggressivt i nästan vilken tank jag än kör (undantaget artys som jag inte spelar) och jag gör fortfarande många felbeslut och rena klantmisstag trots långt fler än 10k matcher. Men jag har kört ett par matcher nu och istället för att bara rusa fram och göra som jag brukar, försöker jag inte ta alla risker och följa första bästa känslan som säger, "gå fram och skjut". Och det har fungerat förvånansvärt bra, mer snittskada, bättre wn8 som följd och ett gäng förlorade matcher där jag sett vad jag gjort för fel nästan direkt.
Det andra saken jag faktiskt ska försöka ta till mig är klagandet, något som jag är expert på. Är man en riktigt riktigt dålig förlorare som jag är, är det väldigt enkelt att skylla ifrån sig på laget, på rng, på op tanks, ja på allt egentligen. Visst får man en dåligt hand är det jävligt enkelt att klaga på alla värdelöst ruttna rövslaver, deras ryska skitspel med värdelös balans, rng och mm. Men det precis som du säger kontraproduktivt i slutändan och det är bättre att försöka analysera sina misstag och göra det bästa av situationen istället för att bara bli förbannad.
Ja jag körde ett test med just på den, analysera mer under själva matcherna. Var jag ska gå, vilket väg, är risken värt chansen, ska jag ta det skottet bara för att få 400 skada och samtidigt kanske få det dubbla tillbaka? Det är där jag ofta fallerar, istället för att vänta och ta läget när det väl kommer, tar jag skotten ändå och förlorar viktiga hp som kan vara användbara i slutet av matcherna.
Det har även gett mig bättre resultat.
Som tidigare sagt är jag inte så stat galen, mest nyfiken på var man låg till om man titta på den där personal rating, och jag ligger lite lite över average, Dock har jag börjar kolla orovekande mycket på vilket % jag ligger på mina favvo tanks, nåt jag inte ens tänkt på förut

så jag håller väl sakta på att fastna i Stat träsket
Ang gnällandet är det faktiskt väldigt sällan jag ser gnäll som direkt är emot mig, och om det kommer vare sig jag faktiskt gjort mig lite förtjänt av det vissa gånger och andra inte alls, så iggar jag att kommentera det i chatt, utan just tänka mig för och inte göra misstaget till nästa gång.
Väldigt sällan jag blir uppretat av random folk i spelet.
Citat:
Ursprungligen postat av
lidden
Det är bättre och bara sätta den spelaren på din ignorelista. Då slipper du både chat och minimapspam från den spelaren i fortsättningen. Onödigt att stänga av chatten helt för att det finns såna idioter, ibland kan chatten vara användbar.
Håller med, chatten kan verkligen vara användbar, har lärt mig en hel del där igenom, speciellt om de nya kartor då trevligt folk ger råd om var man ska ställa sig m.m