Citat:
Ursprungligen postat av
kraskras
Det var det dummaste jag hört idag, finns ingen fakta eller statistik som stödjer det. Hur förklarar du då att länder med laglig prostitution har mycket mer sexköp och trafficking, och att Sverige nästan har den lägsta andelen trafficking och mindre prostitution än andra västländer?
Australien har laglig prostitution, är för övrigt säkrare och gå och köpa sex där än att gå ut på krogen och försöka hitta ngn, både ur könssjukdoms synpunkt och våld synpunkt dom måste kolla upp sig 1-2 gånger i månaden har jag för mig. Det är nog tyvärr du som inte tänkt och är lite '' dum i huvudet '' just nu.
Det handlar som sagt om ett förbud, inga förbud fungerar. Kolla upp en liten sak som heter ''prohobition'' på 20/30 talet så förstår du vad jag menar, ALLT blev värre när dom förbjöd alkohol och gav fritt fram för Al capone och dom andra. Vill du ha ett nyare exempel ber jag dig kolla upp lite statestik angående narkotika politiken världen över. Ingenting har blivit bättre där heller, snarare sämre med alla RC-droger mm. Så detta förbudet med att köpa sex är bara löjligt, tillåt och reglera säger jag.
Vi kommer aldrig kunna få bort trafficking eller människohandel. Det sa du ju själv '' Och att Sverige NÄSTAN har den lägsta andelen trafficking och mindre prostitution än andra väst länder '' vilket betyder att inte ens ett förbud fungerar. Det att vi har en mindre andel handlar nog mer om att vi är belägna där vi är och inte direkt kända för att vilja köpa sex till höger och vänster heller, så dom lägger inte ner speciellt mycket tid på att skicka prostituerade hit. Den trafficking vi har är nog mer inom billig arbetskraft ändå så.