Då har man kollat klart på Sopranos och ja det var en grym serie! Trots att alla i Tonys crew mer eller mindre är osympatiska svin kan man inte annat än att hålla på dom. Paulie utvecklades till en favoritkaraktär mest pga hans ovetande komiska blick när han är förvånad men kan samtidigt va riktigt brutal när det är läge.
Tonys morsa kan va en av dom mest dryga karaktärerna jag nånsin sett i film/serie, sån narcissist..
Men och det är ett stort men, så tycker jag det glöms bort för mycket grejer i serien vilket gör att det blir ett stort minus, när Christopher blev skjuten var han otroligt paranoid över att hamna i helvetet men i avsnittet efteråt är allt normalt, samma sak med Paulie. Man fick aldrig veta vad som hände med Furio. Janice sökande efter pengar i morsans hus tog slut lika snabbt som det börja osv..
Och den största snackisen måste va slutet: Jag tolkar det som att Tony blir klippt, direkt när Meadow öppnar dörren går snubben ut från toaletten och skjuter honom, helt enkelt så är det svarta mörkret det man får se från Tonys perspektiv. Inte mycket till closure när det gäller andra karaktärer men vafan, de kändes lite mer realistiskt än en "fairy-tale ending".
Fick reda på slutet åratals innan jag börja kolla på Sopranos men ändå fick jag gåshud när Just A Small Town Girl går igång och man vet vad som ska ske, att han sitter där med sin familj intet ont anande om vad som händer är mästerligt.
https://www.youtube.com/watch?v=cAXPpDihQMc !!