2014-08-05, 23:41
  #4237
Medlem
ZlatanManias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av staffanwestberg
Glöm inte att Djurgården vann sin senaste guld innan 2000-talet så sent tillbaka som 1966. Så vinnarkultur inom fotbollen, nja. Jag och många med mig skulle förstås önska det. Det är en stor dröm.

Vad gäller kraven så sjönk dem ganska kraftigt - från en orimlig nivå - för ca 3 år sedan. Därefter har det varit ett allmänt tålamod kan man säga. Även om alla inte är överens om olika saker, som sportchef, ledningen, hur klubben ska skötas osv.
Innan våra tre senaste guld tog vi de senaste år 1937

Snäppet värre för vår del. Eller iofs så tror jag AIK varit ett mer etablerat topplag sett över tid än vad Djurgården varit. Bara på tvåtusentalet har vi som bekant lika många andraplaceringar som vi har guld sen år 1937 och kan mycket väl bli den fjärde i år...
Citera
2014-08-05, 23:47
  #4238
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZlatanMania
Innan våra tre senaste guld tog vi de senaste år 1937

Snäppet värre för vår del. Eller iofs så tror jag AIK varit ett mer etablerat topplag sett över tid än vad Djurgården varit. Bara på tvåtusentalet har vi som bekant lika många andraplaceringar som vi har guld sen år 1937 och kan mycket väl bli den fjärde i år...


Ja men ni har alltid levt i det blå.
Citera
2014-08-06, 08:31
  #4239
Medlem
kostymnisses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vf
Nu låter det som att du snackar systemfel i Blåvitt, så är det så klart inte. Exempel, MFF har tre sm-guld sedan 1990 och en sejour i superettan. AIK har också tre guld på den tiden och en sejour i superettan.

För tillfället är dom dock bättre än IFK men den moderna allsvenskan går i cykler och just nu har MFF ett litet flyt vilket snabbt kan vända och AIK tappar en del spelare vad det verkar.

Man ska nog inte begrava Blåvitt än. Men Stahre ska bort.


Citat:
Ursprungligen postat av ZlatanMania
Tycker f.ö det är helt rätt av Blåvitts-supportrar att ställa krav på klubben med den vinnarhistorik man har, kanske bli av med lite dödkött som Sobralense, "den evige talangen" Robin Söder och sist men absolut inte minst Stahre. Han om någon måste sitta riktigt löst, speciellt om det blir ytterligare två förluster nu i veckan.

Citat:
Ursprungligen postat av svulle
Jag skulle väl sätta mina potatisar på att Stahre får sparken på fredag, efter att ha åkt ut ur EL-kvalet på torsdag kväll. Det låter väl rimligt? Eller låter man honom harva säsongen ut för att sedan sparka? Kan ju vara värdefullt för en ny tränare att få tiotal tävlingsmatcher med laget nu under hösten så han kan sondera över truppen och vad han vill ha kvar eller vad han vill köpa nytt. Det kan vara svårt att se under försäsongen.

Det är ju så att det som sagt går i cykler vilka lag som "dominerar" allsvenskan även om jag har extremt svårt att se att vi får se något lag dominera och ta 4 guld i rad igen likt oss på 90-talet.
Det är en annan allsvensk värld idag än då, då gick ju de bästa spelarna från hela serien (Nåja, nästan iaf) till oss innan de sedan tog steget vidare ut till större ligor.

Stahres vara eller icke vara är en ständig debatt och jag säger som vanligt att han kommer sitta kvar även vid uttåg på torsdag, vem skulle annars gå in och ta över? Dessutom sitter vi i ett läge där vi skall sälja/köpa spelare och det är givetvis så att man kan vrida och vända på hur bra det vore att ta in en ny tränare just nu med det i åtanke.
En ny tränare behöver tid att se över truppen och skapa sig en bild av vad han vill ha in/ut och fönstret in stänger på tisdag... Samtidigt så är det oroväckande om vi värvar "Stahre-spelare" och han sedan går och den nye tränaren inte alls uppskattar de värvade spelarna på samma sätt då kan vi sitta på rejäla kontrakt med gubbar som tränaren inte vill ha.

Vi sparkade ju Arne Erlandsen och det gick ju inte direkt bättre efter det, i nuläget har vi spelat 17 matcher och har spelat bort oss från guldet och vid förlust på söndag troligen även från EL-spel kommande säsong och att då ta in en ny tränare till en trupp med rejält uselt självförtroende garanterar inte framgång. Vi har faktiskt bara tio pinnar ner till kval och efter helgen är det långt ifrån otroligt att det bara är sju pinnar... Isf börjar jag oroa mig för det strecket även om det är många lag mellan oss och strecket.

Jag vill ha väck Stahre när tillfället passar men vill ha ett alternativ klart innan, under gårdagen la jag fram t.ex. Westerberg & Tomas Olsson i en tråd här som alternativ men jag tror inte klubben är inne på samma linje. Det blir iaf en otroligt nervös helg.
Citera
2014-08-06, 08:56
  #4240
Medlem
mishimas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jeremy Roenick
Dessutom tror jag att man faktiskt måste börja se över var och hur man kan bygga en egen arena med kapacitet för iaf 30 000 personer.

Det tror jag ni ska akta er för. Det skulle innebära ett alldeles för stort risktagande. MFF har inte kunnat skörda frukterna än och det kommer att dröja några år till. Det är väl heller inte så att IFK:s ekonomi är dålig för stunden utan ni har resurser till att köpa några nya spelare till varje säsong.

Slå er fria från Göteborgs stads politiska bojor och ni har väl en ny ordförande som kommer från näringslivet? Kolla över organisationen och se om den går att modernisera/rationalisera. Se över scoutningen; ni köper ju konstant spelare som inte passar i spelsystemet. Utvärdera hela ledarstaben ned till ungdomstränarna, inventera vad det finns för kunskaper och erfarenheter och rensa ut dem som inte duger. Försök hitta innovativa människor som har intressanta idéer och kan utveckla föreningen. (Det var inte så länge sedan jag senast läste Roger Gustafsson prata om 10 000-timmarsregeln...brrr...då är man inte uppdaterad på modern forskning på området.)

Rensa ut i spelartruppen; ut med Alvåge, Waehler, Söder, Sobralense, Smedberg-Dalence...spelare som har slutat prestera. Försök behåll Mahlangu och bygg runt honom.
__________________
Senast redigerad av mishima 2014-08-06 kl. 09:10.
Citera
2014-08-06, 10:15
  #4241
Medlem
15Februaris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jeremy Roenick
Dessutom tror jag att man faktiskt måste börja se över var och hur man kan bygga en egen arena med kapacitet för iaf 30 000 personer.
Varför borde Göteborg göra detta?
Man har en ny schysst arena som ligger väldigt centralt i staden och som passar utmärkt i storlek.
En arena som har plats för mer än 20 000 skulle absolut inte lämpa sig för IFK Göteborg.

På nya Gamla Ullevi så har man haft följande publiksnitt;
2009: 13 813 (Här var man med i en glödhet guldstrid hela vägen. Dessutom premiärår på arenan)
2010: 10 489
2011: 10 849
2012: 10 493
2013: 11 589
2014: 11 143 (fram till idag)

Sen att man är fullkomligt urusla på att locka publik till sina matcher, sett till hur ensamma man är i staden med sportsliga framgångar och publik på matcherna, är en annan femma. Man borde åtminstone ha 15 000 i snitt.

Sitter och kollar publiksnitt några år tillbaka. Det är helt sinnessjukt att vi hade 21 434 i snitt 2006 och nästan lika mycket året därefter. Hur fan blev det så och vad hände sen?
__________________
Senast redigerad av 15Februari 2014-08-06 kl. 10:18.
Citera
2014-08-06, 10:26
  #4242
Medlem
svulles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 15Februari
Sitter och kollar publiksnitt några år tillbaka. Det är helt sinnessjukt att vi hade 21 434 i snitt 2006 och nästan lika mycket året därefter. Hur fan blev det så och vad hände sen?

Precis som jag varit inne på i "medgångar"-tråden så var 2006 framgång för AIK. Vi hade åkt ur för att sedan komma upp igen och kände hur allt gick med oss. Rent publikmässigt vore det bästa för AIK att åka ur och vända upp direkt efter ett år, för att sedan gå mot toppen. Då känner gemene supporter vind i seglen. Nu är vi cementerade i toppen varje år, men vinner inte. Då känns det nästan som ett misslyckande varje år vi inte gör det.

Detta mönster känns igen på Bajen, och kommer också visa sig när de går upp. Därefter kommer publiksnittet gå ned och stagnera om man blir ett cementerat mittenlag i serien. Även Malmö följer detta mönster.

AIK måste vinna SM-guld i år eller gå till gruppspelet i EL och göra bra ifrån sig där, annars kommer publiksnittet gå ned nästa år också (rensat från derbyn, då vi eventuellt får ett till som dopar siffran). Vi har stagnerat prestationsmässigt, och det gillar inte marginalarna.
Citera
2014-08-06, 10:26
  #4243
Medlem
MangoChutneys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jeremy Roenick
Du har så rätt. Efter det att Wernersson och andra körde föreningen i botten ekonomiskt så kunde man ta några år med dåliga resultat. Sedan kom det in lite satsningar med Ijeh som fick en att börja tror på något. Sedan har det fortsatt med satsningar mot toppen och ett sm guld 2007. Men sedan efter det har inget hänt. Man hade en tränare vid namn Olsson som absolut inte ville spela fotboll. Utan han var där för att han var IFKare och ville spela deras jävla sosse fotboll. 2012 slog man på och blev Real. Men vad fan hände?!

Alltså ser man inte på dom ledande posterna i föreningen att man nu mer är en "små" klubb och är förbi sprungna av AIK och MFF?

Att begära guld efter guld kan man bara glömma. Och att lag som KFF och Ellos nån gång kan vara före i tabellen är ok. Men inte som det är nu. Iaf inte om man vill och ska vara en storklubb.

Så efter denna säsong sp borde det ske en ordentlig utrensning av spelare,ledare och styrelsemedlemmar.

Dessutom tror jag att man faktiskt måste börja se över var och hur man kan bygga en egen arena med kapacitet för iaf 30 000 personer.

Att bygga en ny arena i egen regi med 30K+ kapacitet är i bästa fall en investering i ½-miljardklassen, i sämsta fall ett flermiljardbygge. De pengarna har knappast Blåvitt själva. Det är även tveksamt om de har råd att betala räntorna på ett sådant bygge. Inte ens MFF som räknas som en av Sveriges rikaste klubbar får sitt arenabygge att gå runt ännu. Det märkliga med bygget av nya gamla Ullevi är ju att man inte byggde för denna kapacitet från början. Merkostnaden för de ca 12K platserna hade varit en försvarbar investering för att få en arena som håller UEFA standard för publikkapacitet vid mästerskap och som man inte sitter en halvmil från planen på. Alternativet vore att bygga ut G:a Ullevi med ytterligare ett etage för att nå 30K+ kapacitet. Arenabyggen är i högsta grad osäkra investeringar för klubbarna att ta.

Bättre att förhandla fram bättre hyresvillkor med de nuvarande ägarna om nu arenafrågan är väsentlig betydelse. Viktigast är ändå att man inom klubben gör upp med all gammal surdeg, all kopplingar till den politiska maffian i Gbg och rensar ut de mutkolvar mfl som fortfarande springer omkring i och på kamratgården. OCh bestämmer sig för vad man vill vara, en svensk toppklubb med möjlighet att kriga om spel i CL-/EL eller en medelmåtta med halvtaskig ekonomi besudlad av en potemkinkuliss av ideell förening...
Citera
2014-08-06, 10:31
  #4244
Medlem
1idiotzebras avatar
En vecka kvar till Stockholmsderbyt nu. Som Djurgårdare börjar jag bli sjukt nervös.

Backlinjen har inte varit jättebra denna säsong men sedan Amartey lämnade har det sett riktigt virrigt ut. Önskedrömmen är att Stenman kliver in och styr upp detta. Stort frågetecken på hans form dock efter skador och lite speltid.

Mittfältet känns som våran bästa lagdel med Radetinac och Tibbling som imponerat mest. Faltsetas är också oerhört viktig. Är nyfiken på om Pelle Olsson ska ställa upp defensivt med nya mittfältaren Xolani Mdaki eller kör med Tibbling-Faltsetas som tidigare. Andreas Johansson har varit skadad ett tag och hade ingen bra form innan dess. Vi lär få se i "genrepet" mot Halmstad tror jag.

Anfallet är också ett stort frågetecken. Jawo har tappat allt självförtroende framför mål och överarbetar varje situation. Prijovic och Pelle verkar inte komma överens men är den enda anfallaren som levererar. Dock ska sägas att Sebastian Andersson gjorde ett ok inhopp senast mot Helsingborg och var en ribbträff från att göra en drömdebut. Behöver lite mer tid och se vad han går för. Hellqvist är 4de val.

På förhand skulle jag kunna ta ett kryss men med förnedringen i våras i åtanke så är man ju väldigt revanschsugen. AIK verkar dock vara i sitt livs form där enda plumpen är mot Falkenberg. Kanske lite risk för underskattning?

Hur ser det ut på AIK-fronten? Kommer det täta matchandet passa er fram till derbyt eller börjar spelarna bli slitna? Såg att Väisänen blev utvisad men spelade ju riktigt bra och även Moro har ju börjat imponera. Ställer mig även frågande hur det blir med Borges. Kommer han bli såld under detta fönster till slut?
Citera
2014-08-06, 10:38
  #4245
Medlem
svulles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1idiotzebra
Hur ser det ut på AIK-fronten? Kommer det täta matchandet passa er fram till derbyt eller börjar spelarna bli slitna? Såg att Väisänen blev utvisad men spelade ju riktigt bra och även Moro har ju börjat imponera. Ställer mig även frågande hur det blir med Borges. Kommer han bli såld under detta fönster till slut?

Jag tror det täta matchandet är bra så länge vi undviker skador. Det såg vi när vi senast var i EL-gruppspelet. Det som kan oroa är väl om exempelvis någon i backbesättningen dukar under och missar matchen. Samtidigt gjorde Sauli det riktigt bra och skulle kunna gå in i ett derby som både HB och MB. Även Sonko Sundberg skulle väl kunna ta en plats.

Det jag personligen är mest orolig för är väl vem som ska ersätta Borges (och ja, beträffande din fråga om honom så är jag tämligen övertygad att han går nu i dagarna). Saletros har gjort det bra, men frågan är om han håller stången i 90 minuter i ett derby? Förhoppningsvis kan vi plocka in en kvalitativ CM direkt när Borges tackar för sig. Man önskar att man haft Panos hel nu.

Men, får vi in en kvalitativ CM så är jag inte speciellt orolig. Blir kul att se Bahoui mot era ytterbackar. Kan bli en svettig kväll för dessa herrar. Backlinjen vår verkar ju sitta allt bättre och Carlgren är kunglig i målet, så även på den fronten känns det bra.

Så som det känns nu så är jag övertygad(!) om att vi vinner, men läget kan definitivt förändras efter Astana och Gefle.
Citera
2014-08-06, 11:00
  #4246
Medlem
ZlatanManias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1idiotzebra
En vecka kvar till Stockholmsderbyt nu. Som Djurgårdare börjar jag bli sjukt nervös.
Hur ser det ut på AIK-fronten? Kommer det täta matchandet passa er fram till derbyt eller börjar spelarna bli slitna? Såg att Väisänen blev utvisad men spelade ju riktigt bra och även Moro har ju börjat imponera. Ställer mig även frågande hur det blir med Borges. Kommer han bli såld under detta fönster till slut?
Klyschan "derby är ett derby" har sin poäng, oddsen kommer va på AIK`s sida men i sammanhanget är det bara intetsägande, vi har två matcher kvar tills dess och enligt spelarna är det bara kul och utvecklande med matcher istället för ett par extra träningar vilket säkert är sant men slitage är förekommande oavsett vad spelarna tycker. På den här veckan kan vi få skador/avstängningar och de kan Djurgården också. De som riskerar avstängning vid gult kort i respektive lag är:
Djurgården:
Sebastian Andersson (För inte fan nollställs varningarna om man byter klubb?)
Alexander Faltsetas.

AIK:
Henok Goitom.

Goitom vore ett tapp...
Citera
2014-08-06, 11:29
  #4247
Medlem
15Februaris avatar
Då Dif och Göteborg med hög sannolikhet inte lär hamna på Europaplatser under den här säsongen så undrar jag om man satsar på att ta hem Fair Play-ligan och på så vis få den Europaplatsen?

http://svenskfotboll.se/allsvenskan/avstangdafair-play/

Göteborg leder ju för tillfället den ligan tätt skuggade av Gefle och Djurgården.

Vi(AIK) ligger absolut sist i den ligan.

Skulle bara vara så tragiskt om Gefle lyckades snälla till sig en Europaplats igen...
Citera
2014-08-06, 11:35
  #4248
Medlem
15Februaris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MangoChutney
Att bygga en ny arena i egen regi med 30K+ kapacitet är i bästa fall en investering i ½-miljardklassen, i sämsta fall ett flermiljardbygge. De pengarna har knappast Blåvitt själva. Det är även tveksamt om de har råd att betala räntorna på ett sådant bygge. Inte ens MFF som räknas som en av Sveriges rikaste klubbar får sitt arenabygge att gå runt ännu. Det märkliga med bygget av nya gamla Ullevi är ju att man inte byggde för denna kapacitet från början. Merkostnaden för de ca 12K platserna hade varit en försvarbar investering för att få en arena som håller UEFA standard för publikkapacitet vid mästerskap och som man inte sitter en halvmil från planen på. Alternativet vore att bygga ut G:a Ullevi med ytterligare ett etage för att nå 30K+ kapacitet. Arenabyggen är i högsta grad osäkra investeringar för klubbarna att ta.

Bättre att förhandla fram bättre hyresvillkor med de nuvarande ägarna om nu arenafrågan är väsentlig betydelse. Viktigast är ändå att man inom klubben gör upp med all gammal surdeg, all kopplingar till den politiska maffian i Gbg och rensar ut de mutkolvar mfl som fortfarande springer omkring i och på kamratgården. OCh bestämmer sig för vad man vill vara, en svensk toppklubb med möjlighet att kriga om spel i CL-/EL eller en medelmåtta med halvtaskig ekonomi besudlad av en potemkinkuliss av ideell förening...
Om man verkligen skulle vilja spela på en större arena så hade det ju varit klokare att bygga om Nya Ullevi. Men då hade man fått en betydligt mycket större arena än en för 30 000. Alltså vrida på planen 180 grader och byggt läktare längs sidlinjerna som sträcker sig hela vägen till de nuvarande långsidorna som på en sådan arena blir kortsidor. Skulle gå, hade väl kostat en del dock.

Dessutom skulle det aldrig göras då IFK inte behöver en större arena och då Göteborg nog hellre behåller Sveriges största friidrottsarena som den är. Ful och fullkomligt usel.
__________________
Senast redigerad av 15Februari 2014-08-06 kl. 11:44.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in