2014-08-05, 02:10
  #17497
Medlem
Hur mkt har denna karta ändrats vid det här läget? Det är ju trots allt 2 veckor sen.
http://cdn3.vox-cdn.com/assets/4789162/ukraine_rebel_control.png
2014-08-05, 02:16
  #17498
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skiffer
Jomen, han var ju korrumperad och då är det ok.



Nu gick det väl ändå aldrig så långt, även om många Rysk-Ukrainska medborgare kan ha känt att det var ett möjligt steg två. Men att politiska representanter i Ukraina vars modersmål är Ryska, och vars väljarkår också har Ryska som modersmål, inte får uppträda i officiella politiska syften på sitt eget språk är ju illa nog. Det går inte att jämföra med utländska språk för en fungerande Sverige-parallel (det är inte direkt som om statsministern ska hålla tal på Turkiska eller så) men ett exempel med regionala dialekter är inte så långt ifrån.

Om den politiska processen tvunget skulle bedrivas på t.ex Skånska från och med imorgon, med vikt också på specifika Skånska ord och uttryck, medan alla andra dialekter förbjuds rakt av, så blir det ju en jävla fars av det. Sen får jag ju erkänna att jag med mina knappa kunskaper i det Ryska språket har större svårigheter med att hänga med i Skånsk rappakalja än jag har att förstå Ukrainska, förutsatt såklart att talaren inte briljerar med mer obskyra uttryck för vilka det finns synonymer som går att finna i båda språken, något en sur Ukrainare kan tänkas göra mot en Ryss. Men samförstånd är ju ändå en bagatell jämfört med att nödvändigtvis behöva efterapa en specifik dialekt för att uppnå nån sorts legitimitet, när allt som i värsta fall behövs är en jävla tolk.

Jag tycker att du bagatelliserar problemet. Jag, som kan nyanserat ryska, förstår inte vad västukrainare säger: det är helt annat språk; och att jämföra svenska och danska var ett medvetet val från min sida.

Du kan väl höra några av uttalanden som en av Svobodas nyckelpersoner Farion har gjort:
https://www.youtube.com/watch?v=zeIr1CIZYx4
https://www.youtube.com/watch?v=dxm0RspXHgs
http://en.wikipedia.org/wiki/Iryna_Farion

Edit: svenska och holländska stämmer nog bättre...
__________________
Senast redigerad av memmo47 2014-08-05 kl. 02:37.
2014-08-05, 02:24
  #17499
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Eerieye
Nu verkar ukrainska trupper med stridsvagnar stå djupt inne i Petrovskidistriktet som är en del av själva staden Donetsk. Stora explosioner hörs.

Vi får se om trupperna stannar eller om de bara är ute efter att ge terroristerna en omgång innan de drar sig tillbaka.

Tar de det distriktet nu så kan de svänga 45 grader åt norr sedan, så är de framme vid själva "downtown Donetsk" i ett nafs.

De drar sig tillbaka..., och det är oftare att dem får på flabben än tvärtom. S.k. ukr-armè har så mycket av metallskrut (stridsvagnar, artillery, ...)
....men, men unga killar kan inte hantera dem , och dem är rädda och oerfarna och tvångsrekryterade, dvs ovilliga att slåss och maten och vatten är slut.
__________________
Senast redigerad av mrkela64 2014-08-05 kl. 02:36.
2014-08-05, 04:13
  #17500
Medlem
Dr.Dzerzhinskys avatar
Helt sanslös propaganda baserat på lösa spekulationer från Pentagon. Jag förvånas att NYT publicerat sånt skräp – en Blueprint direkt från CIAs fabrik. Ska man tro artikeln så invaderar Ryssland vilken sekund som helst.

Dramaturgin är härlig. Militär 1 säger ditten, militär 2 datten och 3 vi vet ju vad som hände på Krim, alltså…

”American intelligence experts say that the advance by Ukrainian government forces on Donetsk and other steps that the Ukrainian government is taking to regain territory in the east from the separatists might prompt Mr. Putin to send his forces across the border under the guise of a “peacekeeping operation.” “That’s a very real option,” a senior Defense Department official said on Monday. “And should Putin decide, he could do that with little or no notice. We just don’t know what he’s thinking.” Another senior American official added, “The more success Ukrainian forces have, the more pressure there is on Moscow to escalate.” Adding to the concern, the buildup coincides with a newly announced Russian air force and air defense exercise. When it intervened in Crimea this year, Russia used a military exercise to mask its preparations.”
http://www.nytimes.com/2014/08/05/world/europe/buildup-makes-russia-battle-ready-for-ukraine.html?ref=europe
2014-08-05, 04:33
  #17501
Medlem
Dr.Dzerzhinskys avatar
Något av den ekonomiska bakgrunden till Kievs erövrings- och folkmordskrig i Donbass, beskrivs av en professor i ekonomi vid universitetet i Missouri, Kansas-city.

Det är ett grymt öde som väntar folket i öster om Kiev inte slås tillbaka. Inte undra på att folket för en väpnad kamp för sin hembygd och för att slippa den exploatering i form av t ex fracking som väntar.

Prof Michael Hudson:
“Now, for the last nine months, local cities in the east in Ukraine have said, wait a minute, we want local control over the fracking. The people in the city of Sloviansk wanted to oppose the shale gas field from being developed, 'cause they said, look, this is going to destroy our water supply and our land. And essentially what Kiev is doing is saying, well, you're terrorists if you're opposing the oil drilling.

Now, in the Eastern Ukraine, where the fighting is now, all of the groundwater under Dnieper and the other major water flows flow into Yalta and into the Crimea. They've turned off the water, most of the water, to Crimea, trying to starve it. So there's a diversion of water away from agriculture towards the fracking.”
http://truth-out.org/news/item/25365-how-world-bank-and-imf-plan-to-dismantle-ukrainian-economy

Om Hudson:
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Hudson_(economist)
2014-08-05, 07:05
  #17502
Medlem
infidels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av svettigafettsvinet
.

Har du hittat på dessa förklaringar för koderna själv? Det är nog tvärtom "200" betyder döda "300" betyder sårade. Man säger inte att en person har skadat foten när den är död.


Ah sant jag förväxlade dem. 200 = död, 300 = sårad.
2014-08-05, 07:17
  #17503
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eerieye
Har du förstått att det bara är några procent av ytan och av befolkningen som berörs av striderna?

Det gällde officiellt språk, och inget annat. Svenskar som nyttjar sjukhus i Norge (samarbete finns) får finna sig i att skyltar och dokument är på norska. Sedan kan personalen mycket väl tala svenska ändå. Problemet är alltså inte större än så.


Att jämföra en union upplöst 1905 med Ukraina känns lite väl korkat. Om du jämför med dagens Schweiz hur känns det då?
2014-08-05, 07:41
  #17504
Medlem
Sonnenwendes avatar
De kriminella rövarbanden i Östra Ukraina stjäl ambulanser och använder dem för trupptransport.

http://www.theguardian.com/world/2014/aug/05/pro-russia-rebels-ukraine-expropriate-ambulances-transport-fighters

Äcklande se hur Putlers legosoldater far fram.
2014-08-05, 07:43
  #17505
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mrkela64
Ursprungligen postat av Clodius
STRIDSVANA? Från vilket krig?

Sedan kan du ha rätt i att det blir blodigt, men det knappast något att glädjas åt - eller hur?



Hur hittade du ett krig??
ATO= Anti Terroristisk Operation heter det på ukrainska och väst media.
Ta en titt på UKR armé: http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=83&artikel=5925406

Armé eller banditer? Maskerade, varför? Armé ska vara stolt över sitt land och sig själv. Om man maskera sig då är det nåt som är något skumt. eller??
Säkerhetsskäl, ryska GRU agenter kan mycket väl börja mörda civila anhöriga.
Det har redan skett ett antal terrorattentat mot civila makthavare i Ukraina, klokt av dem att maskera sig på bild.
2014-08-05, 07:46
  #17506
Medlem
Clodiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eerieye
Ja, det pågår ett nu eller?
OK, det var så du menade. Ja, fast att slåss med improviserad outbildad milis, är knappast som att slåss med en reguljär armé av välutbildade och disciplinerade soldater. Att den ukrainska armén har sådant problem med separatistmilisen, tyder inte på någon högre grad av slagstyrka.
2014-08-05, 07:56
  #17507
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clodius
OK, det var så du menade. Ja, fast att slåss med improviserad outbildad milis, är knappast som att slåss med en reguljär armé av välutbildade och disciplinerade soldater. Att den ukrainska armén har sådant problem med separatistmilisen, tyder inte på någon högre grad av slagstyrka.
Hade den Ukrainska armén kunnat skita i civila och bara blåsa på så hade kriget redan varit slut, nu måste man vara försiktig med hur man bekämpar de kriminella legosoldaterna, det sinkar hela operationen.
Trots allt har mer än halva området rensats på några veckor trots massiva ryska insatser.
2014-08-05, 07:58
  #17508
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnjoyLife2000
Hur mkt har denna karta ändrats vid det här läget? Det är ju trots allt 2 veckor sen.
http://cdn3.vox-cdn.com/assets/4789162/ukraine_rebel_control.png
Hälften av det område de ryska terroristerna höll har återtagits av Ukrainska frihetskämpar.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in