Citat:
Ursprungligen postat av
Babianen
Ingen tvingar dig att tro på vad jag säger.
Nej mängder med kvinnor blir inte misshandlade varje dag.
Jo. Fast det blev nog ett syftningsfel. Mängder med kvinnor misshandlas varje dag. Världen är stor vetdu och man har inte samma syn på kvinnomisshandel i alla länder eller kulturer. För vissa är det naturligt att slå sin fru, sambo, flickvän etc. I Sverige är det inte tillåtet och de allra flesta ser det som ett nesligt brott. Döms du till fängelse i Sverige för kvinnomisshandel, löper du stor risk att råka illa ut. Kvinnomisshandlare, våldtäktsmän och barnmisshandlare samt pedofiler ses som avskum.
Citat:
OK. Varför vill kvinnor "förändra farliga män" etc? Varför finns det inga män som vill förändra farliga kvinnor?
Därför att det är mer vanligt att kvinnor har egenskaper som handlar om vård och omsorg. Typiskt, klassiskt kvinnligt om man tror på sånt. En del kvinnor vill förändra dåliga män för att känna sig bättre själva. Det är en form av bekräftelse på att de duger något till. Tyvärr tycks det oftast inte leda någon vart. En kvinnomisshandlare, våldtäktsman, barnmisshandlare eller bara en vanlig grovt kriminell man förändras inte om han inte själv vill. Dessutom tenderar den här sortens kvinnor att fortsätta dras till nya, hopplösa fall.
Citat:
Varför finns det kvinnor som har sex med dömda våldtäkts-män?
Inte vet jag. Varför finns det folk som knullar med djur? Varför lät sig Mr Hands bli knullad i röven av en häst så att han skadade magsäcken och dog? Jag vet inte, du vet inte. Vissa är sjuka i huvudet. Alla våldtäktsdömda män går inte ut och stoltserar med vad de gjort och vissa kvinnor blir förblindade av kärlek. "
Nej det där har han inte gjort. Det är lögn" kan det låta.
Citat:
Det är inte lika vanligt som kvinnor som lockas av män som mördat, våldtagit, rånat, etc.
Som sagt. Såna män är ingenting att eftersträva men vill du få ihop det med en dömd våldtäktsman och mördare så be my guest. Låt honom våldta dig och skära dig i strimlor. Du kommer säkert uppskatta det. Sen kan du hälsa oss från andra sidan graven..
Citat:
Varför skulle kvinnor inte vilja bli våldtagna? a) de får sex b) de blir dominerade c) det är en spännande upplevelse. Det är mycket mer upphetsande och sexuellt tillfredsställande för en kvinna att bli våldtagen än att ha sex med en vanlig man.
Lägg ned det där skitargumentet. Det håller inte för fem öre hur många gånger du än upprepar det. Du har ju själv erkänt att du inte tänder på våldtäkt. Varför tar du på dig att tala om för oss hur ALLA ANDRA KVINNOR TÄNKER när inte ens du själv är intresserad av att bli våldtagen? Varför begriper du inte att du pissar alla våldtäktsoffer rätt i ansiktet med dina sjuka uttalanden? Är du stolt över dig själv? Ska du uppfostra och uppmuntra din son till att bli våldtäktsman? Isåfall hoppas jag att din son får ett piller i nian fortast möjligt, innan han hinner ställa till med något jävelskap.
Citat:
Det här är sunt förnuft bland kvinnor. Precis som att alla män vill ha sex med Aletta. Du behöver inte ha haft sex med Aletta för att veta att det skulle vara awesome och att alla män vill göra det. Ditt argument är "du kan inte säga så för det finns 1 man på en öde ö på nord-polen som inte vill ha sex med Aletta alltså har du fel." Alla normala män vill ha sex med Aletta det är sunt förnuft. På samma sätt vill alla normala kvinnor bli våldtagna för det är sunt förnuft bland kvinnor.
Nej, alla män vill inte ha sex med din fula porrbrud. Det finns andra porrbrudar, modeller osv som är hur läckra som helst. Hon ser ut som ett apskaft. Jag har aldrig snackat om en man på en öde ö. Sluta ljug och sluta komma med korkade påståenden. Alla kvinnor vill inte bli våldtagna. Du kan inte vilja bli utsatt för något du inte vill bli utsatt för. Vet du vad våldtäkt betyder? Det ligger i själva begreppets natur att du inte kan vilja bli utsatt för det.
Hur var det nu med att lyda män? Enligt din logik ska du bara hålla käften stängd och låta män bestämma över dig. Nu säger jag åt dig att sluta upprepa samma skitargument. Blir du kåt nu?
Citat:
Du är inte min man.
Nej och det är jag glad över. Jag hade hellre ätit bajs än haft sex med dig eller ens umgåtts med dig. Din man är uppenbarligen en åsna utan vare sig god smak eller vett. Hur man kan skaffa sig en kvinna med en så uppenbar avsknad av empati, mognad, intelligens och lämplighet som mor och dessutom skaffa barn med henne, är för mig en gåta. Har han slagit dig till lydnad?
Citat:
Man kan se vad en man gillar efter var han tittar på ens kropp. Dessutom syns det i hans ögon om han har en kåt blick eller är vanlig.
Att man är kåt betyder inte per definition att man är pervers. Var har du fått dina konstiga idéer ifrån? Är det maken som misshandlat dig såpass grovt att hjärnan tagit skada eller är du född sån här? eller är det bara så att du är utsatt för grov hjärntvätt?
Du svarade f.ö. inte på frågan. Varför hatar du kvinnor?