Citat:
Ursprungligen postat av
nennipenni88
Jag bor i Skäggetorp. Bor granne med gängmedlemmar av Bc. Denna händelse har inte med Skäggetorp att göra. Herregud av de 17 anhållna och de två skjutna så var 2 personer från Skäggetorp. 2 av totalt 19. Resterande är hemmahörande i Berga/johannelund tannefors lambohov och Ryd.
Dom vill inte ha skiten på sin egna bakgård och tar det därför hit. Jag pratar ganska ofta med grannen som är en högt uppsatt medlem i Bc. Han är väldigt trevlig. Och jag är inte ett.dugg rädd för honom.
Vi civila.behöver inte oroa oss eller vara rädda för dom. De går inte på civila för det kan komma att skada deras organisation.
Bråket är mellan 3.stora gäng. BC (BLACK COBRA), Berga-gänget och Asir. Bråket.handlar om vem som ska ha den största makten.
Personligen så känner jag ingen rädsla för vare sig mig eller mina barn. Skäggetorp är ett fint område. Vi har fina lägenheter, många lekparker, nära till allt. Synd att såna här saker ska få förstöra ryktet..
Skön eller? Det är väl ingen nyhet att Skäggetorp är Linköpings slaskhink. Så har det varit under hela min livstid och värre har det blivit dom senaste åren. Klart händelsen har med Skäggetorp att göra eftersom det hände i Skäggetorp. Där risken är mycket, mycket, mycket större att något i den här stilen händer jämfört med övriga vettiga områden i Linköping. Resten av ditt inlägg är minst lika skrattretande. Behöver inte "civila" vara oroliga? Varenda person borde vara orolig om "smågangsters" åker på moped och pangar hej vilt på gatan. Kulan kan komma precis var som helst.
Fina lägenheter, många lekparker och nära till allt? Din världsbild är helt verklighetsfrånvänd. Skäggetorp hade kunnat vara ett vettigt område med sin närhet till Rydskogen, Tornby och Bergs slussar men är det inte för fem öre.
Det blir spännande att följa upp det här fallet. För som jag skrivit tidigare så verkade inte I*sa umgås i kriminella kretsar, om man tittar på mina bekanta som umgicks med honom. Men det säger väl egentligen inte så mycket. Man kan umgås med en rad olika personligheter. Finns väl två olika scenarier, han var där i något enklare syfte som chaufför eller springpojke alternativt att det är något personligt som hänt.