Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Ingen har sagt att förfalskningen är avsiktlig.
Hur vet du det? Hade rätten dömt annorlunda om den hade trott på pappan och att KJ inte kunde ha placerat benen i ödehuset?
Förfalskning har uppsåt, är det inte avsiktligt är det ingen förfalskning och bör därför inte benämnas som detta. Oavsiktliga felskrivningar är slarvfel.
Nej, rätten hade inte dömt annorlunda därför att det inte finns något som styrker det pappan vittnar om, dessutom är han partisk och objektiv, vilket rätten måste ta med i beaktan, oavsett vad åklagaren hävdar. Dessutom kunde rätten inte blunda för allt annat som talar för hans skuld. Det är heller ingen som vet exakt när benen placerades i huset.
Men som tidigare nämnst så fanns det gott om tidsfönster då KJ kan ha flyttat benen, trots att pappan hävdar annat, vilket förstås är förståeligt att han gör då han inte vill se sin son i fängelse.