Citat:
Ursprungligen postat av
Mertillen
Svenskar är inga rikemanssöner som snabbt kan göra sig skuldfria så det blir till att gilla läget samtidigt som politiker vill och försöker diktera räntenivåer för att ekonomin inte ska gå åt helvete värre än vad den redan har gjort. Tack vare just tidigare omfattande politisk inblandning. Väst är nya Sovjet.
Det är också så att vi befinner oss i en omvärld, och är inte isolerade. Vår realränta kan inte avvika alltför mycket. Inte med nuvarande lagstiftning iaf. Och jag ser väl inte att någon skulle rå på det. Det kommer kanske att ske men det blir pga externt tvång när det sker. Dvs antingen anpassar vi oss eller åker tillbaka till medeltiden.
Sedan menar en del att vi sköter oss hyggligt:
https://www.youtube.com/watch?v=mTrRklQ5v_g
Prof Niall Ferguson har tittat mycket på hur välfärd skapas. Väl värd att titta på oavsett politisk färg.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mertillen
Japp men kundernas klagomål på att de inte får belåna hela världen är inget tecken på banker benägna att undvika risktagande.
Det är ett tecken på att bankerna vill lägga sig under en viss risknivå. Sedan kan man diskutera om den nivån är rätt placerad. För det behöver man en mätnorm, och ett sätt att avgöra.
Går man efter kreditförluster tar banksystemet inte för stor risk.