Citat:
Ursprungligen postat av
ModernRock
Jag är lite intresserad av att plocka in nån Indienfond som krydda men dom flesta är tyvärr belagda med höga köpavgifter på 5%
Nån köpavgift på 5% ska du inte behöva betala...Däremot får du förvänta dig en högre förvaltningsavgift som i de flesta av den här typen av fonder.
Många har säkert tänkt som du vilket fått kurserna att stiga, snart går det ner igen...Ogrundad tanke.
Men när det varit sån hype kanske det är bäst att inte vara för ivrig. Tex så sjönk rysslandsfonderna rätt iom den stora urdragningen. Sen gick den upp 20% igen. På samma sätt kan det nog vara här att den går upp fort men sen när hypen är över så faller den tillbaks till mer rimliga nivåer.
Jag är ingen analytiker men jag vågar inte själv hoppa på nu på grundlösa spekulationer. Däremot tänkte jag hoppa på ryssland när den var som lägst men av lite andra saker i livet glömde jag bort det helt och missade rekylen upp
För i just ryssland kändes det så uppenbart.