Citat:
Ursprungligen postat av
KnackehaxanMia
Varför de är rädda beror på den terror som bl a ISIS bedriver i Irak såväl som o andra länder. För att använda DIN teori så beror deras våldsamma frammarsch, på en kombination av att de är fanatiska bokstavstroende samt att de lider av borderline - beteende. Var det inte så du skrev?!

Varför är de rädda? Alla muslimer har ju samma ideologi och tycker och tänker precis samma saker? Enligt dig så älskar alla ISIS och ISIS älskar alltså alla. Så vadå terror? Alla muslimer älskar ju terror eftersom terror är ju så islamsk nåt kan vara - enligt dig då alltså.
Citat:
Ursprungligen postat av
KnackehaxanMia
Jag har en nära anhörig som arbetat i ett flertal muslimska länder - han har berättat mycket om den utsatthet som är verkligheten för såväl kvinnor som män, i dessa länder. Jag har själv vistats i muslimska länder, även varit under längre tid på ett universitet fyllt av muslimer i burka - jag har sett med egna ögon o upplevt, främst, kvinnors utsatthet o hur de drabbats av förtryck inom alla nivåer i samhället.
Jag har en närstående som arbetat ideelt på många olika kvinnojourer etc. Hon har berättat mycket om den utsathet som är verklighet för så många kvinnor i Sverige. Jag har själv vistats i Sverige och sett och hört hur kvinnor varit utsatta och förföljda och misshandlade och trakasserade. jag har sett med egna ögon o upplevt, främst, kvinnors utsatthet o hur de drabbats av förtryck inom alla nivåer i samhället.
Citat:
Ursprungligen postat av
KnackehaxanMia
Eftersom jag också aktivt deltog i den allra första riktigt stora kvinnorörelsen i ett muslimskt land, så har jag också på nära håll fått se o höra kvinnors egna berättelser om de vansinnig orättvisan som de tvingas utstå pga att de tillhör Islam o lever sina liv i ett muslimskt land. De muslimska kvinnorna älskade mig - likaså de muslimska män som jag träffade, trots att jag va deras totala motsats. Vi hade ett stort utbyte av tankar, erfarenheter o kunskap - men faktum kvarstår dock, de är ofrivilligt slavar under en religion som förtrycker människor.
Ofrivilliga slavar? Vad är en ofrivillig slav? Finns det frivilliga slavar menar du?
Hur kan en religion förtrycka människor föresten?
Citat:
Ursprungligen postat av
KnackehaxanMia
Så länge som vi i västvärlden väljer att förneka detta faktum, så länge blir vi också tvingade att ta emot alla dessa människor från muslimska länder - vilka i sin desperation o rotlöshet, till varje pris vill skapa nya muslimska gemenskaper i sina "nya" hemländer. Detta kan vi bara inte acceptera här i västvärlden - vi måste hitta nya infallsvinklar i detta gissel för att rädda Sverige från att sjunka - såväl ekonomiskt o kulturellt som politiskt o värderingsmässigt.
Förså så förstår jag inte dina underliga tolkningar, men strunti det.
Du menar att västvärlden stödjer "det muslimska förtrycket" blint och "tar deras sida". Det är jättevanligt bland såna som du att tycka det, men det är helt sant. För verkligheten ser annorlunda ut.
Media och västvärldens politiska etablissemang väljer förvisso sida - men det väljer alltid västvärldens sida. Alltid på "de andras" bekostnad. Se tex hur tydligt det blir när det är någon konflikt/krig. Hur ofta ser du att SVT/BBC/CNN etc ställer sig på "de andras" sida? Det händer aldrig eller hur. Hur vanligt var det att västerlndsk media följde med talibaner när de stridade mot amerikaner o britter? Hur ofta hände det att västerländsk media var "inbäddade" i Iraks motstånd? Aldrig eller hur?
De enda som faktiskt vågat sig på objektiv rapportering är ju Vice, som följt med de olika grupperingarna västerlandet slagits mot.
Men det ärju förståeligt att den verkligheten inte är bekväm för dig och dina likar. Ni älskar att hitta mindre marginella opinionsyttringar och försöka blåsa upp dem så att folk (och ni själva) ska tro att de faktisk ska ha verklighetsförankring.
Men du och ni har helt fel.
Västerlandet och västerländsk media har valt sida, och den har valt västerlandets sida. Alltid.
Citat:
Ursprungligen postat av
KnackehaxanMia
Vi är långt mera utvecklade än alla dessa muslimska länder, vi har en helt annan värdegrund som respekterar o värdesätter människor. Vår kultur är helt enkelt mera framgångsrik o vår välfärd är uppbyggd under många års arbete av tidigare generationer. Detta ska vi vara rädda om o inte göra som du nu gör - kompromissa o anpassa dig till en ideologi o kultur som visat sig ha en total avsaknad av framgång här på jorden - på så många plan o deras avsaknad till respekt o förståelse för kvinnor är närmast total.
Och nu blir du rasistisk , men såkalrt utan att ens inse det själv. Du har läst Avpixlat så länge att du tror att de faktiskt för fram objektiva sanningar.
"Lågkulturella folk" till skillnad från det "högkulturella" västerlandet. Ser du inte ens att det är en ordboksdefinition på just rasism?
Varför kan du inte vara ärlig med att du faktiskt är rasist? SvP är ärliga med det. Varför kan inte du också vara ärlig emd det? Eller tycker du inte om rasism kanske? Tycker du att det är fel med rasism?
Om du nu skulle råka tycka att det är fel med rasism, kan du inte då försöka dig på att lägga lite band på dig själv?
Citat:
Ursprungligen postat av
KnackehaxanMia
Du kan helt enkelt inte vara Svensk - det finns inte en chans att du är det - du är muslim!

Citat:
Ursprungligen postat av
KnackehaxanMia
Anser du att denna man är en fanatisk bokstavstroende med borderline- beteende? ;
https://www.youtube.com/watch?v=0ruP76lyZto
Ja, du har alldeles rätt, jag tycker verkligen att Sean Hannity är en bokstavstroende fanatiker med jättetydliga borderline-drag.