Citat:
Ursprungligen postat av
CarlJanne75
Ska jag va ärlig tycker jag du har taskig koll. Det du beskriver uppifrån och ner, svinga från sida till sida är just vad du måste göra med en hammare, då är du gott och väl inom knivens räckvidd.
Förutsatt att du inte håller kniven som i din snabbkurs

En hammare slår du oftast med uppifrån och ner, du kan hålla den längs med benet och en pendelrörelse senare så har du spräckt skallbenet på någon, går oerhört snabbt.
Du kan komma hit så ska jag ge dig en kökskniv och jag tar en hammare sen ställer vi oss mittemot varandra så ska jag visa hur man gör. Träffar jag din hand med hammaren så tappar du kniven, träffar jag kniven så tappar du den/den går sönder.
Först hade jag siktat efter din handled och då hade du sannolikt knäckt den och tappat kniven samtidigt, sen nästa pendelrörelse hade satt spetsarna på hammaren uppe på huvudet på dig och sen 2 snabba slag med den andra sidan på hammaren och sen hade det varit goodbye till dig.