I ett försök att återigen injicera lite verklighet i denna tråd med dess, ur en etnisk svensks perspektiv, bisarra diskussionsfokus :
http://www.mcclatchydc.com/2014/07/14/233295/iraqi-army-remains-on-defensive.html
Sammanfattat:
Nästan alla av ISIS intagna städer är fortsatt under deras kontroll, och regerings såkallade motoffensiv har varit i princip resultatlös.
ISIS bekräftas nu ha kommit över hundratals
humvees, stora mängder ammunition, 4000 tyngre
kulsprutor, samt hela 52
artilleripjäser med räckvidd på över 20 km. ISIS kommer alltså kunna pulvrisera befästa ISF baser från avstånd.
ISIS har fortsatt initiativ beträffande var och när strider uppstår, där ISF i det stora hela varit defensiva i sina operationer.
Enligt källor från en amerikansk myndighetsrapport så väntas de irakiska säkerhetsstyrkorna möjligtvis kunna försvara Baghdad, men inte kunna genomföra några större motoffensiver i det långa loppet, varvid Baghdad kommer att fortsätta vara under konstant risk för attacker. Majoriteten av armén sägs också vara infiltrerad av både sunni extremister och shia-miliser.
Fyra irakiska armé divisioner har utplånats. I den 2:a divisionen, som flydde Mosul, är alla 4 brigader fortsatt skingrade. Den 1:a divisionen har decimerats över året och är nu försatt ur stridbart skick, där man förlorade två brigader i Anbar, och de två sista decimerades i försvaret mot den senaste ISIS offensiven. Beträffande den 3:e divisionen så har två brigader desserterat, en annans öde är okänt, och dess sista brigad omringad i Tal Afar. Den 4:e divisionen är också tillbakaslagen där hälften av medlemmarna är försvunna, troligtvis massakrerade eller deserterade.
Irakisk media har beordrats att endast rapportera utvecklingen ur ett positivt spinn, med hot om fängelse för de journalister som bryter mot dekretet.
Armén håller ställningarna, med hjälp av shiitiska miliser, kring Tikrit och Samara för tillfället, men fortsatta avancemang är uteslutet. Det rapporteras också om brist på bränsle och mat, men överflöd utav vägbomber. En anonym irakisk soldat säger också att hans styrkor är sämre beväpnade än ISIS i Anbar och att de här haft få, om några, framgångar det senaste året. Han tror inte ISF kommer lyckas bättre i resten av landet.
Det har också av amerikanska experter spekulerats i att ISIS offensiven ännu inte kulminerat, där man noterar att ISIS fortfarande har stora reserver som ännu inte satts in i de senaste veckornas strider. Dessa finns väldigt nära Baghdad som man tror är det slutgiltiga målet för kampanjen, där man också noterar stridsaktiviteter nära & runt hela huvudstaden den senaste veckan:
https://www.youtube.com/watch?v=_k8xZGOakWQ
Så känns det fortfarande relevant att diskutera de olika sekteristiska gruppernas briljans (men visst det är ju Irak det gäller så vill man förstå varför landet havererat så räcker det egentligen att studera skriverierna i denna tråd), eller hur bra Baghdad TV rapporterar att det går (?), samtidigt som Irak fortsätter sin kollaps, och ISIS snart anfaller Baghdad?