Citat:
Ursprungligen postat av
deppshit
Men det du inte fattar är att det här förtrycket och marginaliseringen inte är ett måste. Det är inte meningen att alla dom nämnda folkgrupperna ska stå i kö för att hamna i maktposition för att sedan höja sina egna på bekostnad av andra. Om det varit så i 1400 år i Irak så är det väl hög tid att få slut på eländet.
Höja sin egen på bekostnad av andra? Både Kurder och Sunniter har tilldelats viktiga ministerposter utifrån parlamentröstningen, som Kurder och Sunniter deltog i, var engagerade i och påverkade utgången. Sedan är det bara en dålig myt som spridits och propagerats av diverse arabiskt media om att Sunniter marginaliseras (och även Kurder). Annars får ni vill framföra bevis, åtminstone ett enda om att Sunniter och Kurder enskilt marginaliseras, diskrimineras och förtrycks. Situationen är likadan för alla, kolla på de heligaste Shia-städerna Najaf och Karbala, förstår inte ens hur man kan leva där med en sån otroligt undermålig infrastruktur, skräpberg vid varje hörn och bebyggelse som ser ut att kunna rasa när som helst. Motiven för Sunniprotesterna i al-Anbar 2012-2014 kunde lika gärna gjorts av Shia i Najaf och Karbala. Hela Irak lider av korruption, arbetslöshet, dålig nationell säkerhet, dåliga löner osv. Det är missnöje överallt och regeringen har svårt att arbeta för förbättring eftersom varenda etnisk jävel i parlamentet måste höja rösten för ens egna etniska tillhörighet, vilket medför att potentiella framsteg hindras. Lägg därtill alla rykten och anklagelser som florerar om diverse minstrar, från att stödja terrorism, till korruption och stöld. Detta gör att tilliten marginaliseras, vilket även påverkar samarbete i parlamentet.
Att skylla på Shia är väldigt löjligt eftersom alla bär ett lika stort ansvar. Sunniter hade inte varit nöjda om så Maliki vore en ängel. Kolla bara på bombdådsstatistiken mot shia de senaste 10 åren, kidnappningarna, morden... och jämför statistiken som Shia har begått. Kan på rak arm säga att minst 90% av dåden utförs mot Shia. Eller diskriminerades Sunniter redan 2006/2007 då tiotusentals shia dödades i bombdåd? Har dessa Sunniter ens låtit regeringen ta ett andetag? Det finns otroligt starka krafter i Irak som hindrar framsteg, och dessa krafter som sponsrat terrorismen har nu vuxit sig otroligt starka.
Kom inte och säg att sunni "upproret" beror på diskriminering och förtryck och Maliki "dikatur", eftersom massakrerna mot Shia och civilbefolkningen började långt innan Maliki började bli en "diktator" som han så gärna kallas i arabisk media.
Citat:
Ursprungligen postat av
deppshit
Iraks befolkning har själva inte varit med om att bestämma om dom ska ingå i staten Irak. Det är fransmän och britter som dikterat att dom ska göra det. Och nu i efterhand så ser vi att vi haft 100 år av sekterism där den enas välstånd är på bekostnad av den andres. Varför tror du irak just nu är uppdelat efter sekteristiska och etniska linjer? Jo för att det längre inte går att styra länder på det gamla sättet. Maliki för helt enkelt vara mer tillmötesgående med dom andra folken som inte tillhör hans sekt.
Den urgamla uppdelningen har gjorts, och detsamma gäller väldigt många andra länder med olika religioner och etniciteter som lyckats samarbeta. Och du, handen på hjärtat, har kurder någonsin identiferat sig med Irak?
Citat:
Ursprungligen postat av
deppshit
Sedan kan du förklara vad som är fel med inlägget som jag skrev. Jag anser att det är klockrent.
Saddam hade utfört etnisk resning om upproret leddes av Shia eller Kurder, precis såsom han gjorde när han massakerade över 500 000 civila.