Citat:
Ursprungligen postat av
nissethomasson
Hoppas att denna tragedi kan få ett slut nu när de äntligen har hittat kroppen!!
Polisen bör även utreda MT:s fars roll i mordet typ anstiftan till mord eftersom det är han som har tjänat mest på GL:s dö. På grund av att hans lantbruk var i ekonomisk kris och flera arrenden togs över av honom efter GL:s försvinnande. Vilket kan ha räddat lantbruket från konkurs.
Dock är jag kritisk till polisens arbete eftersom ryktet i bygden att det skulle vara MT och SL som låg bakom mordet tog fart nästan omedelbart efter GL:s försvinnande pga att de hade mest att vinna på det och flera arrenden ändrades som sagt och andra skumma affärer skedde efter försvinnandet till MT:s familjs vinning.
Rykten räcker inte för en skälig misstanke. Polisen misstänkte dem nog, men de behöver bevis innan de kan anhålla människor.
Usch, dagens bilder från grävandet på åkern påminner mycket om när de fann Nathalie utanför Alingsås. Kan man gissa att någon av de häktade har väglett polisen till fyndplatsen?