Citat:
Ursprungligen postat av
Reimer
Men det var ju inte det som saken gällde egentligen, tror du att någon åklagare skulle försöka driva något fall mot SB på den befintliga utredning som finns, dvs. den som är hanterad av Kwast och SP?
Jag tycker också att det skulle vara intressant att veta - för någon med begränsade kunskaper om juridik: jag försöker sammanfatta några frågor,
1. Är det överhuvudtaget möjligt för en åklagare att
ta över en gammal förundersökning? Måste inte en åklagare
inleda en ny förundersökning, men endast om det tillkommit nya uppgifter?
2. Rättssystemet bör ju inte vika sig för media, inte låta sig styras av opinionens svängningar, av debatter, TV-program och böcker osv. Däremot kan det givetvis vara så att journalister, opinionsbildare och debattörer granskar olika fall och därigenom uppmärksammar eventuella justitiemord, vilket kan leda till en ny rättslig prövning. (Dreyfusaffären brukar väl betraktas som ett "pilotfall" i det hänseendet, och Zolas engagemang en förebild). I det här fallet får man väl ändå lita på att de friande domarna föregicks av en noggrann granskning, som ledde till slutsatsen att bevisningen inte höll.
OK; här kommer min fråga: "sekten" (jag kallar dem så för enkelhetens skull, även om jag har svårt för uttrycket) brukar väl framhålla att frikännandena borde ha föregåtts av nya rättegångar. Ni som kan juridik: är det kravet och den invändningen rimliga, jag menar då inte bara för det här fallet utan rent principiellt? (Bl.a Christiansson framför det i intervjun med honom i Psykologitidningen, att det borde ha passerat via en ny rättegång).
Jag har bara följt tråden av och till, ber om ursäkt på förhand om jag tuggar om frågor som redan ställts och besvarats.
Edit: man får väl hålla i minnet att media inte får vara (inte borde försöka vara) en domstol, d.v.s rätten får inte köpa Råstams granskning rakt av. Men så har väl inte heller skett.