2014-06-19, 15:14
  #1297
Medlem
NixYOs avatar
Den nationalistiska reconquistan i Ukraina fortstter:

http://rt.com/news/167028-ukraine-hu...kiev-shelling/
Citat:
The humanitarian crisis in the eastern Ukrainian city of Slavyansk is worsening by day by day, amid disruption of water supplies and electricity, while emergency medical aid is unavailable due to gas shortages as fighting continues in some areas.

Early on Thursday morning, pro-Kiev troops targeted a church in the Donetsk Region city, killing one man and partly destroying the building.

Artillery fire at the city started at about 6 am from Karachun Mountain [where the Ukrainian armys artillery is deployed] and lasted for about a half-hour, a local priest was cited a saying by RIA Novosti.

The shells fell right next to it: one flew half a meter from the dome, the second exploded near the church, on the road; the third hit the central gas pipeline near the lake. The main gas pipeline has been blocked. The shells damaged the southern facade of the church, but in general it is intact.

A man who served as a security guard at the church sustained severe head injuries and died of his wounds shortly afterward.

A shooting has been also reported in the town of Malinovka near Slavyansk.

Weeks of intense attacks by the Ukrainian army have left the city paralyzed.

Continued combat and army artillery fire have knocked out both water and electricity supplies.

Almost all medical facilities are closed, the Donetsk Regions local administration said in a statement. Ambulances do not respond to calls due to a lack of fuel.

In addition, hospitals are not working in Donetsk, Kramatorsk, Slavyansk and a number of areas in the Slavyansk district.

Thousands of people have neither tap nor drinking water supplies as pumping stations were damaged in previous fighting between Ukrainian troops and anti-government self-defense forces.

They've bombed everything, a local woman told RT. There's no electricity, no water, no money, no work, nothing. We don't know what to do. We're not leaving, we want to live on this land.

Please help us, said another woman. Something must be done, we're being killed in Slavyansk.
Slava Ukraini! Slava Skillt!
Citera
2014-06-19, 15:33
  #1298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Europeisch
Det var samma video som redan har spridits sg jag nu.

Det r ett rykte som har tagit upp i bl.a ukrainsk media, men det r svrt att f fram konkreta bevis i det hr lget. Lt oss hoppas att det bara r ett falskt rykte.

Tja, personer som skryter med att de har klippt av folks fingrar har kanske inte s vrst lngt till att mrda civila? Srskilt inte om de upplever sig frfrdelade av en viss grupp.

Skillt och hans huliganpolare i hgra sektorn kte ju sterut i syfte att angripa och frtrycka folket i stra Ukraina men stoppades d av ngon milis och fick lite sp (enligt Skillt sjlv s var hans rygg sndersliten, brstkorg knckt och allt vad det var). Efter det skrev han hur mycket han hatade. Kort tid senare s kte ju huliganer ur hgra sektorn och mrdade massa folk, vldtog och strp gravida kvinnor och brnde ihjl civila, fr att ytterligare en kort tid drefter mrda obevpnade civila som ville delta i demokratiska val om regionalt sjlvstyre. Med detta i tanke s var det ju faktiskt vldigt liberalt, storsint och naivt av milisen som stoppade Skillts gng att bara spa upp dem lite.
Citera
2014-06-19, 15:56
  #1299
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cognitive Dissident
Konstigt att det inte tagits upp i svensk media..
Fast det r klart, nr jackie arklv var ute och krigade s var det vl typ bara aktuell rapport som skrev om det i sverige.. tills han brjade ha ihjl personer i sverige. Men man tycker ju att det borde generera klick och reklamintkter. "Svensk nazist anklagad fr att ha ddat civila i Ukraina" knns ju som en tilltalande rubrik.

Det r inte det minsta konstigt. Svensk och nstan all annan vsterlndsk media gs och styrs av judar och personer som tjnar NWO:s intressen. Nr den demokratiskt valda regeringens polis agerade mer pacifistiskt n Ghandi och blev misshandlade till dds och brndes av molotovcocktails i Kiev s var det krigsrubriker om att vldet frn regimen(!) mste upphra och Obama hotade Ukrainas regering och sa att de inte skulle ta till vld fr att sl ner terroristerna och pbelhoparna. Nu, nr den judiskt styrda kuppregimen styr landet s r det nstan helt tyst nr utlndska legosoldater och kriminellt avskum och galningar frn vstra Ukraina medvetet skjuter med artilleri mot civila och flygbombar mot civila i stder. Skillt och "nationalisterna" kmpar fr NWO:s och judarnas intressen, det r drfr det r nstan helt tyst om det hela i svensk och vsterlndsk media.

Intressanta uppgifter slinker igenom i en frsk SvD-artikel om Ukraina.

http://www.svd.se/nyheter/utrikes/mo...tj_3655820.svd

Citat:
Per Anders Rudling anser att problemet i frsta hand handlar om att Bandera och Sjuchevytj har instrumentaliserats och blivit en symbol fr den ukrainska nationella identiteten. P Majdan str ett jtteplakat av Stepan Bandera. Samtidigt anser mnga ukrainare i de stra och sdra delarna att han r en krigsfrbrytare.

Man frsker bygga en nationell identitet p extremt polariserande personligheter. Bandera stds enligt opinionsmtningarna av tjugo procent av Ukrainas befolkning men Jusjtjenko gjorde honom till nationalhjlte 2010, sger Rudling.

Det extrema avskummet Stefan Bandera och hans avskumsrrelse UPA hyllas av de sektkatolska galningarna i vstra Ukraina.


Citat:
Till saken hr att motorn i den process som vill nrma Ukraina EU ligger i vstra Ukraina. Det r ocks hr som stdet fr Bandera och den ukrainska nationalismen r som starkast. Ryssland har utnyttjat detta i sin propaganda och frsker misstnkliggra demokratiaktivisterna som banderovtsy, galna nationalister. Det har lett till ett extremt polariserat diskussionsklimat i hela Europa nr det gller Ukraina.

Judelakejerna som finns i Ukraina bestr allts av "nationalisterna" i en del av vstra Ukraina. Den ukrainska "nationalismen" r allts enbart av ondo. Ryssland "misstnkliggr" helt korrekt dessa sjuka drar som just sjuka drar, eller "galna nationalister", som SvD uttrycker det.


Citat:
Jag r forskare och min klla r arkiven. Jag vill inte delta i politiserandet av den ukrainska historien. Men nu uppmanas vi att inte uttala oss kritiskt om de hgerextremistiska rrelserna i Ukraina fr att inte spela Putin i hnderna. Det r absurt. Putin kan inte tilltas stta agenda fr vad forskare ska gra, sger Per Anders Rudling

Det hr r intressant. En svensk forskare berttar allts att han och hans kollegor inom universitetsvrlden uppmanas att inte uttala sig kritiskt om Ukrainas sinnessjuka och folkmordiska "nationalister", varken de som finns i nutid eller de som fanns historiskt med bl.a. Bandera i spetsen. Vem eller vilka r det som uppmanar svenska forskare att inte uttala sig om den historiska sanningen?! Det r allts inte bara media som styrs direkt av mrka krafter utan ven forskare inom den akademiska vrlden utstts fr ptryckningar och "uppmanas" av oknda aktrer att sga eller inte sga vissa saker.


Citat:
Rudling kallar UNA-UNSO en marginell rrelse. Dremot anser han inte att Svoboda kan ses som ett litet parti, trots att dess ordfrande Oleh Tjahnybok bara fick en dryg procent i presidentvalet.

Presidentvalet sger inte mycket om hur stort std extremhgern har eftersom nationalisterna rstade p Porosjenko. Svobodapartiet fick 10 procent i frra parlamentsvalet och har 40 procent i Lvivs stadsfullmktige.

"Nationalisterna" i Ukraina rstade allts p chokladkungen tillika den knde gangstern och judeoligarken? Hrliga nationalister...


Citat:
Det finns andra synpunkter p detta. Den Pulitzerprisvinnande journalisten Anne Applebaum anser att god nationalism behvs fr att hela ett sargat land. Applebaum och Yaleprofessorn Timothy Snyder menar att en historietolkning dr den ukrainska nationalismen skall ses som en frutsttning fr europeiseringen av Ukraina.

Tv framtrdande sionistjudar i USA anser dock att den ukrainska "nationalismen" med folkmords-Bandera och allt bara r positivt och ngot som krvs fr att Ukraina ska "europeiseras".
__________________
Senast redigerad av RexNemorensis 2014-06-19 kl. 16:41.
Citera
2014-06-19, 16:05
  #1300
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leliana
Eller en amerikan? https://twitter.com/okovaljoff/statu...64441169383425

Alla vet att det r saftiga nyheter och mnga nskar att det r sant, finns vl rtt mnga som grver i detta just nu. Men ingen har rapporterat om det av en anledning; det finns inga skra kllor som kan verifiera de olika pstenden. Annars skulle all skitmedia sitta med en hjrtattack av upphetsning ver att en nationalist gr runt och ddar civila. Jag r sjlv intresserad av att f mer information omkring det, men jag har inte ftt ngot meddelande med en fin rosa rosett p.

Den som pratar lite engelska har svensk brytning lter det som, s det r nog han. "Svensk" media skriver inte om de sjuka vergrepp och mord som "nationalisterna" ur bl.a. hgra sektorn redan har begtt mot civilbefolkningen i stra Ukraina eftersom de som ger och styr media str p samma sida som de ukrainska "nationalisterna" och den judiska CIA-juntan i Kiev. ven om hgra sektorn slaktar hela byar med civila kvinnor och barn (vilket de garanterat lngtar efter att f gra, om de inte redan har gjort det) s kommer det om mjligt att tystas ner helt och inte alls nmnas i svensk media.

I rapporteringen frn Irak nu i dagarna s har man i flera olika tidningar, utlndska svl som svenska, haft en (garanterat medvetet) extremt frvirrande rubriksttning och frvirrande texter och bilder. De som gnar sig t sjuk terrorism och r galna och mordiska utan dess like r som vanligt extrema sunnimuslimer, men lik frbannat s str det massa om "shia", "shia" och "shia" s att man om man inte vet bttre av bara farten kommer tro att det r shiamuslimer som ligger bakom skiten. Detta gr media fr att judarna som ger och styr media r fientliga till shiamuslimer, Iran, Syrien, Hizbollah, osv.

Det r s vanlig media i Vstvrlden fungerar.
Citera
2014-06-19, 16:09
  #1301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av QM
Man kan inte direkt sga att Svoboda gr ett bra jobb... Helt klart r detta ett av veckans mest efterblivna uttalande.

Jod, de gr ett jttebra jobb. De jobbar t NWO och judarna och har s gjort hela tiden.
Citera
2014-06-19, 16:17
  #1302
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Endsieg
Nja, en paramilitr grupp som r motstndare till separatisterna i st (som finansieras av judar) men de stdjer inte den nuvarande regimen iaf.

Nu har du nog snurrat till det lite, det r de ukrainska "nationalisterna" inom Hgra Sektorn och de nybildade bataljonerna Azov m.fl., dr bl.a. Skillt sgs ing, som finansieras, bevpnas och styrs av judiska oligarker som Kolomoisky. Hgra Sektorn lyder direkt under juden. Samtliga existerande "nationalistgrupper" i Ukraina har dessutom sedan lnge, frivilligt och till synes reservationslst, stllt sig under den judiska CIA-juntans och lokala judiska gangsterbossars befl.


Citat:
Men en del gillar att hetsa, sprida lgner om att nationalister i Ukraina gillar judar osv. Allt fr att spotta p SvP ocks.

Det r du som fortstter att sprida bisarra judiska lgner. Ledare fr Hgra Sektorn har tydligt gtt ut och sagt att de inte alls r rasister eller antisemiter och att de vlkomnar judar och negrer. De har ju t.o.m. haft flera judar som kmpar fr dem och samtliga framtrdande judiska organisationer talar vl om dem och sger att de inte alls r antisemitiska.
Citera
2014-06-19, 16:20
  #1303
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Endsieg
Nej, det r inte klart. Vad har du fr klla p att Azov har ddat civila?

Vilka var det som mrdade massa civila och vldtog och strp gravida kvinnor? Det var hgra sektorn som gjorde det. Vilka var det som skt ihjl massa obevpnade civila mnniskor som ville delta i val om regionalt sjlvstyre? Det var ocks ukrainska "nationalister" som lg bakom det. Dessa ukrainska "nationalister" r snt ofattbart avskum s det r helt sanslst. Det r dock inte s konstigt med tanke p att samma sektaktolska avskum under andra vrldskriget utfrde sinnessjuka massakrer dr de slaktade, stympade och torterade ihjl mnga tiotusentals vita, kristna och civila mn, kvinnor och barn.
Citera
2014-06-19, 16:23
  #1304
Medlem
QMs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RexNemorensis
Jod, de gr ett jttebra jobb. De jobbar t NWO och judarna och har s gjort hela tiden.

Jo, det r vl enda sttet att se p det.

Det absolut drygaste r hur jvla nonchalant Rickard-SvP och Dan Eriksson har upptrtt den senaste tiden.
(FB) Svenskarnas parti trden, allt om SvP.

https://twitter.com/erikssondan/stat...15422647336961
Ignorera folk r rtt lamt.
Citera
2014-06-19, 16:25
  #1305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kakafonisk
Skillt hvdar att han inte har varit delaktig i ngon attack p civila.
https://twitter.com/MikaelSkillt/sta...13902661275649

Nog fr att han har skrivit en del korkade grejer p ntet men har han deltagit i mrdandet av civila s hller han nog tyst om det, tillsvidare i alla fall. Det r dessutom svrt att lita p uppgifter frn ngon som s tydligt r part i mlet.
Citera
2014-06-19, 16:30
  #1306
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kakafonisk
Skillt skriver nog det mesta ganska ppet p Twitter, kanske ven sdant som han inte borde skriva dr.

Men jag har ingen aning.

Han skriver vidare: "I Mariupol, ddades bara kombatanter som var bevpnade. Tunga maskingevr, AK-74, SVD var ngra av vapnen som togs"

Twittrat rtt mycket idag verlag.
https://twitter.com/MikaelSkillt/with_replies

Den Stefan Lund som skriver, r det han frn Motstndsrrelsen? Jobbar han i s fall ocks t judarna och NWO?
Citera
2014-06-19, 18:41
  #1307
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RexNemorensis
Den Stefan Lund som skriver, r det han frn Motstndsrrelsen? Jobbar han i s fall ocks t judarna och NWO?

Ja det r han frn SMR.
Citera
2014-06-20, 01:51
  #1308
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skoll
Ryssland har allts inget emot att Ukraina gr med i EU utan vad man gr r att man gnller lite om detaljerna och konsekvenserna av detta.

Nej. Ryssland r tydligen inte fantasilsa snackpsar som du:

Citat:
Ukrainian exports to Russia will no longer be zero-rated should Kiev sign the economic part of a free-trade agreement with the EU, said President Vladimir Putin.

"Some economic problems may appear for us, and we will be unable to keep a zero import duty for certain," he said late Wednesday at a meeting on agriculture development.

In the first place, the limitation would concern agricultural products, the President explained.

http://rt.com/business/167072-putin-...u-association/

Citat:
In economics, zero-rated supply refers to items that are taxable, but the rate of tax is nil on their input supplies.

http://en.wikipedia.org/wiki/Zero-rated_supply

Man infr med andra ord tullskatt p ukrainska varor. Jobbigt fr libertarianerna inom svensk "nationalism" antar jag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in