Flashback bygger pepparkakshus!
2014-06-17, 14:05
  #109
Medlem
babianpungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hamsterhacker
Den tidigare tråden slängdes i brist på bevis. Eftersom alla tjatade kommer den här i repris. Med bevis!

Ursprungliga posten:

Det här är så konstigt och roligt att jag måste få höra vad ni tror om det.

Jag hänger på lite olika ryska cardingforum. På Lampeduza snackar jag med en ukrainsk blackhat som knycker och säljer kundregister och annan
data från företag. Han vet att jag är från Sverige och nämner därför i förbigående att han fått ett uppdrag att plocka kunddatabasen från en svensk site: webshop.nordfront.se.

Han har antagligen ingen aning om vad det är för site och bryr sig säkert inte heller och han vet definitivt inte att jag hatar nassar.

Självklart blev jag nyfiken. Vem har beställt jobbet? AFA? RF? Så jag frågar om han fick bra betalt. Då berättar han att hans escrow fick 10k uah (typ 6k sek) kontant av en svensk i ukraina. Det är jävligt pissigt betalt, men han kanske var pank och behövde cash, vad vet jag.

Hur som helst är det nu någon som sitter på hela kunddatabasen. Om det är AFA önskar jag dem all lycka. Men det konstiga är att betalningen gjordes av någon på plats i Ukraina. Jag trodde att det bara var andra nassar där och varför skulle dom köpa databasen?

Hela historien blir extra roligt när man läser nordfronts sekretesspolicy: "Vi kommer heller inte att spara några uppgifter om dig i onödan. Vi kommer kontinuerligt radera inaktuella kunduppgifter". Mer lögnaktig sekt än SMR får man leta efter.


Uppföljning:

Nu har jag pratat med honom igen och han hade inget emot att sälja databasen en gång till för samma pris (utan kortdata)! Här är 10 poster han skickade som smakprov: http://pastebin.com/nYQVvWm8

Till alla som ville ha bevis för att SMR är lögnaktiga idioter - varsågoda.

Jag frågade även i förbigående hur svensken fått kontakt med honom. Tydligen var det någon dynamo kyiv ultras som förmedlade kontakten. Nu vill jag inte fråga mer om det här, då kommer han börja undra varför jag är så intresserad.

Du hatar nassar, men gillar AFA .. Jag hatar både nassar, AFA
Och alla andra som vill hindra åsiktsfrihet och förespråkar övervakning och uthängning av oliktänkande. Fy fan vilket pack
Citera
2014-06-17, 14:17
  #110
Medlem
Men vart finns den listan att läsa? Nu verkar den removad.
Citera
2014-06-17, 14:20
  #111
Medlem
Migrats avatar
Den nationella kampen har alltid kantats av konflikter mellan de olika organisationer, men nu de senaste åren har det faktiskt lugnat ner sig och allt flyter på. Om det är några som gottar sig rejält när det blir konflikter så är det vänsterextremisterna. Att dessa nu skulle ha hackat Nordfronts webbutik, och sedan nu efteråt försöka skylla det hela på SvP är en mycket smart idé, men som tyvärr är lite för lätt att genomskåda. Visst, de vill ha varandras medlemmar, men att de skulle hacka varandra databaser är lite överdrivet.

Men ett bra försök var det absolut, synd bara att det är kunderna som kommer drabbas.
Citera
2014-06-17, 14:38
  #112
Medlem
Luckmanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlausStein
[...]

1. SvP driver ett eget bokförlag vid namn Arminius vars kundkrets till stor del nog sammanfaller med Nordfronts.

2. De som handlar från Nordfront (och aldrig från Arminius) känner nog med största sannolikhet till Svenskarnas Parti varför utskick till dessa är totalt onödiga, oberoende av om de röstar på SvP eller inte.

[...]
Jag har inte följt tråden, så jag kanske missar något relevant i sammanhanget, men jag vill bara vara petig och påpeka att du troligtvis menar Logik Förlag. Arminius är inte ett förlag. Arminius är bara en butik.

I övrigt har jag inget att kommentera på. Att ens påstå något så löjligt som att Svenskarnas parti skulle ha något med detta att göra är bara patetiskt. Alla som någonsin beställt någonting från NMR vet med all sannolik redan vad SvP är.

Ingen vinner på något som det här. Även om det är olika organisationer så associerar folk oss med varandra - rätt eller fel, det hör inte hit; men de gör det. Att folk då inte har tilltro till "rörelsens" digitala säkerhet slår även mot oss i Svenskarnas parti. Det skulle vara omedelbar kölhalning på den som gjorde något sånt här, om det kom fram att denne på något sätt hade haft kontakter med Partiet.

Jag kan bara säga att jag är övertygad om att ingenting liknande skulle kunna hända med Arminius eller Realisten i dagsläget.
__________________
Senast redigerad av Luckmann 2014-06-17 kl. 14:47.
Citera
2014-06-17, 14:56
  #113
Medlem
KlausSteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luckmann
Jag har inte följt tråden, så jag kanske missar något relevant i sammanhanget, men jag vill bara vara petig och påpeka att du troligtvis menar Logik Förlag. Arminius är inte ett förlag. Arminius är bara en butik.

Det har du helt rätt i. Tack för påpekandet.
Citera
2014-06-17, 16:16
  #114
Medlem
Egon.Krenzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nedboy
Inte fan är det ett bevis bara för att TS påstår det. Är du så dum på riktigt? Det kan vara allt från en halv sanning till en total lögn eller ett urklipp från databasen i fråga. Men ett bevis är det då rakt inte.
Läs vad jag skrev. Jag påstår inte att det som TS presenterat är "absoluta bevis" för att han/hon talar sanning. Jag skrev att inte finner "skäl till att ifrågasätta autenticiteten i detta".
I internets tidevarv är det inte alltid lätt att verifiera vad som är sant och falskt. Den enda kollen jag kunde göra, det vill säga om någon av de listade personerna kunde täckas kunna vara kund hos internetshopen, gav indikationer på att så var fallet.
Citat:
Det värsta är väl om TS gör en halv lögn och klipper in ett eget namn på en person som TS vill illa som exempel?
Tycker du inte att det känns onödigt omständigt att i smutskastningssyfte skapa denna tråd och loggutdraget med alla namn, bara för att komma åt en person.
Betänk även att trådens diskussionsfokus inte ligger på denna personen och att vederbörandes namn inte har gjorts sökbart i tråden av TS.

Det man kan tänka sig att TS beskyller honom för är ett bokköp hos en högerradikal webshop. Om TS varit ute efter att smutskasta en nazist, hade han/hon nog kunna presentera något mer häpnadsväckande än ett misstänkt bokköp.

Din teori om TS eventuella motiv tycker jag känns så osannolikt att det kan lämnas utan avseende.

Citat:
Skälet till att ifrågasätta autenticiteten finns just eftersom det så kallade beviset inte bevisar det som påstås. Då bör man automatiskt ifrågasätta påståendet om att det skulle vara ett bevis. Här tycker jag till och med att Flashback borde gå in och sätta en gräns och faktiskt stoppa sånt här trams. Det handlar om kvalitet. Märk att det dock är min åsikt.

Återigen, vad baserar du din uppfattning på att det är en bluff? Jag har förklarat varför jag inte anser det.
__________________
Senast redigerad av Egon.Krenz 2014-06-17 kl. 16:18.
Citera
2014-06-17, 18:47
  #115
Medlem
Endsiegs avatar
Låt oss utgå för en minut att TS inte snackar skit utan detta faktiskt stämmer och databasen med kundregister och allt därtill läcker ut, vad kan vi vänta oss? En upptrappning av våldsanvändning mellan vänsterextrema och nationella? Ökad hets från systemet (typ polisen och SÄPO) samt media som plockar ut vissa individer för att utsätta dem för karaktärsmord/sabotage ?
Citera
2014-06-17, 18:58
  #116
Medlem
helveteskyrkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Endsieg
Låt oss utgå för en minut att TS inte snackar skit utan detta faktiskt stämmer och databasen med kundregister och allt därtill läcker ut, vad kan vi vänta oss? En upptrappning av våldsanvändning mellan vänsterextrema och nationella? Ökad hets från systemet (typ polisen och SÄPO) samt media som plockar ut vissa individer för att utsätta dem för karaktärsmord/sabotage ?

Säpo har redan stenkoll på både vänsterdräggen och nazisterna.
Däremot kan de nog få reda på icke kända nazister och kan slå i ouppklarade brott som kan kopplas till högerextremism och nazism.

Det jag är mest rädd för är att småkids som precis börjat intresserat sig för politik kan finnas på listan och kommer få ett helvete i sitt umgänge på skolan av antagonister av den andra sidan på socialistiska skalan.

De aktiva nazisterna inom SMR och SvP är ju redan kända och har uppbackning av sina egna. Ingen fara på taket där.. Men fan tänk er att någon vanlig svennebanan finns med på listan. Några på jobbet har haft misstankar om att han inte har helt kosher politiska åsikter och får nu vatten på kvarn. Allt för att inte säkerheten på nordfront var god nog.

Av de okända på lilla listan så använder de ju samma email adress på massor av ställen på nätet. Inte svårt att spåra upp dom till deras anonyma användare på forum osv.

Är detta sant så är det nog en majoritet som kommer få ett helvete, klanens huvuden skiter så klart i om de blir uthängda då de redan är outade. I alla fall bland vänsterdrägg och Säpo osv..
Citera
2014-06-17, 19:33
  #117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Endsieg
Låt oss utgå för en minut att TS inte snackar skit utan detta faktiskt stämmer och databasen med kundregister och allt därtill läcker ut, vad kan vi vänta oss? En upptrappning av våldsanvändning mellan vänsterextrema och nationella? Ökad hets från systemet (typ polisen och SÄPO) samt media som plockar ut vissa individer för att utsätta dem för karaktärsmord/sabotage ?

Knappast någon våldsupptrappning.
Beror ju lite på vad för namn som finns i det där registret,skulle där finnas kända SD:are exvis så kommer ju dessa hängas ut i media.
SÄPO tackar väl och tar emot och för in några fler i deras misstankeregister.

Nu tror jag inte att dom blivit hackade bättre säkerhetstänk än så lär dom ha,och något lär väl rörelsen ha lärt sig efter NF blev hackat?
Citera
2014-06-17, 19:51
  #118
Medlem
helveteskyrkas avatar
Inga nyheter men

Citat:
@laxsill Den kommer förmodligen att spridas fritt inom några veckor. @Researchgruppen
5:38pm - 16 Jun 14

Spekuleras om researchgruppen köpt listan..
Citera
2014-06-17, 20:01
  #119
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av helveteskyrka
Inga nyheter men



Spekuleras om researchgruppen köpt listan..
Du får gärna länka, inte bara citera. Men att de olika vänsterjudiska och svenskfientliga projekten har en väldigt nära koppling till varandra och gärna överlappar förvånar nog ingen.
Citera
2014-06-17, 20:13
  #120
Medlem
baggebo1s avatar
Sökte den här tråden på twitter. Den första som twittrade ut var den här personen. En person som kallar sig Hampus Martinsson:

https://twitter.com/hamsterhacker/with_replies

Inga tidigare tweetar. Inga följare. Han adresserar sin enda tweet, en länk till den här tråden, till @nazispotting som är ett vänsterextremt konto som sprider information om var "nazister" befinner sig för att samordna attacker mot dem. Folk kan ju givetvis kalla sig vad som helst men om någon känner till en Hampus Martinsson inom nån sorts kombinerad hacker/kommunism-rörelse så finns det kanske saker att rota i där.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in