"Polisens nationella insatsstyrka tog sig in i den 28-årige mannens lägenhet från två håll. De krossade ett fönster och bröt upp dörren, för att snabbt kunna ta sig in i bostaden.
– När det gäller it-relaterad brottslighet är det viktigt att datorer och andra lagringsmedia som vi ska komma åt inte blir krypterade, säger åklagaren Henrik Olin.
Polisen har tidigare varit med om att misstänkta personer hunnit kryptera innehållet i datorn med ett särskilt krypteringsprogram, något man kan hinna med om polisen ringer på dörren, till exempel. "
"Henrik Olin kan inte uttala sig om omfattningen av materialet, men säger att det finns ovanligt många bilder i mannens dator.
– Det är väldigt, väldigt, väldigt många bilder, och det är väldigt många barn av blandade åldrar. Men det finns också väldigt små barn inblandade."
http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=5887493