Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Han var ju så snabb med militära aktioner att Putin inte ens hann gratulera honom till valvinsten. Nu är det kanske bråttom att få in USA och NATO innan alla separatister är döda och svepskälet borta. Ryssland hinner inte ryta effektivt då dom flyttat trupper från gränsen så nu blir väl ryssarna tvunga att flytta dom tillbaka och åker på fler sanktioner. I annat fall betyder det att presidenten fortfarande inte har en stor del av den reguljära militären med sig. Man trodde dom skulle vänta tills den nya regeringen är på plats men här verkar det gå i en rasande takt.
Bara liten tanke.
Angreppet på sjuktransporten tycks det, följer ett kraftigt brutaliserat mönster (för ett land i fred så att säga) från Odessa och Mariuopol och ev helikopterattacken på sina egna. Kanske den ordinarie värnpliktige inte är så intresserad av att döda medborgare, eller att bli en hatad ockupant? Utan man använder sig av extremister av SS typ.
När flyttade Ryssland sina trupper?
Oftast dödar regeringsidan i ett inbördeskrig många i början, sen blir det segare. Att tro att allt är över fort, är mycket naivt, trror jag.
Glöm inte heller att strategiska bakhåll och överfall är en rysk specialitet, om dom nu vill gå in.