För ett antal veckor sedan hade jag möjligheten till några dagars semester i Berlin, så då blev det förstås ett par besök på Artemis i vanlig ordning, så följer då en redogörelse för mina upplevelser där.
Dag 1
Kom dit rätt tidigt på eftermiddagen, och efter att ha duschat och gått runt lokalen en stund mötte jag vid de mindre skåpen blicken hos en smal, mörkhårig och rätt lång tjej med pannband som var mer söt än snygg. Hon lag armen om mig och frågade om jag ville gå till ett rum med henne, och jag var ordentligt sugen så det gick jag med på. Hon kallade sig Evryn, var kanske 22-23 år, c:a 173-174 cm lång utan klackar och från Rumänien.
Inne på rummet säger hon åt mig att hon inte kysser vid vanliga halvtimmessejourer, bara om någon bokar heltimme eller annan specialare, typ cum-in-mouth eller så. Synd!

Ja ja, det ska nog gå bra ändå, tänker jag, det är ju första för dagen. Vi börjar bakifrån och det dröjer bara ett par minuter innan jag exploderar i dagens första orgasm. Under hela sejouren upplever jag tydligt att Evryn verkar ovillig att bjuda på något mer än absolut nödvändigt, så hade det här varit den sista sejouren för dagen, eller för hela resan, är det tveksamt om jag hade lyckats komma. Nå, orgasmen var ändå väl godkänd, så jag är hyfsat nöjd ändå tänker jag när jag överlämnar €60 till Evryn vid det lilla skåpet och går för att duscha.
Evryn
Ansikte: 8/10
Kropp: 8½/10
Personlighet/attityd: 6/10
Prestation: 5/10
Rekommenderas: Tveksamt. Känner verkligen efter att hon är precis din typ i så fall.
Ett par timmar senare ser jag en väldigt smal mörkhårig tjej sitta på en stol vid baren. Rätt fin tycker jag, så jag sätter mig bredvid henne och börjar prata lite med henne. Hon kallar sig Simai, är från Tyskland, men med ena föräldern från Turkiet. Gissar att hon är sådär 21-22 år, och 160-165 cm lång. Riktigt trevlig att prata med, även om jag får känslan av att hon mest gör det för att hon måste, för att inte verka för ”shark-aktig” (shark = haj som aggressivt jagar kunder). Vi går strax iväg till ett privatrum och börjar känna lite på varandra. Även Simai vill dessvärre inte kyssas, men jag känner mig ändå ordentligt tänd på henne, så när jag har maximal erektion tränger jag in i henne i den gamla hederliga missionären. Efter ett par minuters pumpande kommer jag så i orgasm nummer två för dagen. Godkänt, men inte fantastiskt, och när efter att jag överlämnat €60 till Simai börjar jag undra om alla tjejer här helt sluta kyssa sina kunder. Jättetrist i så fall, och då lär jag inte gå hit så brådrasket igen.
Simai
Ansikte: 7/10
Kropp: 8/10
Personlighet/attityd: 6/10
Prestation: 5/10
Rekommenderas: Nästan precis som med Evryn: Tveksamt. Känner verkligen efter att hon är precis din typ i så fall.
Gissningsvis två timmar senare får jag syn på en lång, smal (och färgmässigt falsk) blondin som förutom att vara fin utseendemässigt ger ett intryck av att vara mentalt närvarande och inte så stressad. Våra blickar har mötts ett par gånger tidigare under dagen, men då har jag ju varit upptagen med Evryn och Simai, så då blev det inget, men nu börjar vi prata lite med varandra bredvid den stora baren. Tyvärr minns jag inte hennes namn, men hon är kanske 26-27 år, runt 175 cm lång och väldigt smal, om än inte lika enormt smal som Simai, och säger sig vara från Moldavien.
När vi börjar bli redo för drabbning inne på rummet visar det sig inte heller hon vill kyssas. Vad 17, nu börjar det här bli tröttsamt, känner jag

. Hon suger mig en stund och vi har sedan sex i fler olika position, men formen känns inte så bra, plus att jag upplever henne som ännu mindre villig att ge god service än både Evryn och Simai. Efter sådär 20-25 minuter beslutar jag mig för att avbryta sejouren, och säger att vi kanske kan göra ett nytt försök senare under kvällen/natten, överlämnar €60 till henne och går besviken och småirriterad in i duschen.
Moldaviskan
Ansikte: 7/10
Kropp: 9/10
Personlighet/attityd: 5/10
Prestation: 3/10
Rekommenderas: Nej.
Efter att ha ätit lite middag börjar jag fundera om det ens är möjligt längre att få en riktig Girlfriend experience på Artemis

. Apparaten där nere känns dock som i bra form igen, så jag vill göra åtminstone ett försök till innan det blir dags för hemgång. I en av sofforna bredvid dansgolvet/strippburen sitter en blonderad, söt tjej vars blick jag mött några gånger tidigare under kvällen, så jag sätter mig bredvid henne och börjar snacka lite med henne. Hon kallar sig Corina, är från Rumänien, c:a 24-25 år, knappt 165 lång, och med en ”normalbyggd” kroppsform, varken smal eller kraftig, däremot ser hon faktiskt vältränad ut. Trevligt, tänker jag, då är hon förhoppningsvis tämligen aktiv i sängen.
Det är slående hon lugn, trevlig och närmast gullig hon är till personligheten. Ingen hård fasad eller attityd alls, inga tatueringar eller piercingar heller vad jag minns, sådant uppskattar jag. Hon har tydligen jobbat på Fun Palast i Wien tidigare, men inte de gånger jag varit där 2011 och 2012 (bild på henne finns
här). Efter lite mer snack beslutar vi oss för att gå till ett privatrum.
Nästan direkt efter att vi börjat känna på varandra börjar hon kyssa mig, och gör det intensivt och innerligt så in i bomben! Yes, äntligen!

Lite avsugning följer på det, lite mer hångel därefter, på med en kondom och jag glider snabbt och bestämt in i henne i missionären. Ett par minuter senare kommer jag in klart intensiv och underbar orgasm. Corina ber mig därefter lägga mig på sängen och vi börjar snacka om allt möjligt under de dryga 20 minuter eller så som jag uppskattar att det är kvar på sejouren. Fantastisk tjej, det här. Ingen brådska att få pengarna och börja jaga nya kunder, utan hon vill verkligen ge kunderna valuta för sina pengar. När sejouren är till ända och vi går ner till skåpet för att jag ska ge Corina sina pengar är jag så glad och imponerad och hennes personlighet och prestation att jag ger henne €100, fastän vi bara umgåtts en halvtimme utan någon specialare. Hon säger först att hon ska gå till receptionen och ordna växel, men jag säger nej, du har förtjänat alla €100. ”Verkligen?”, säger hon förvånat. ”Ja, definitivt”, säger jag och går för att duscha och då jag inte vill ha mer sex för dagen åker jag hyfsat nöjd med dagen tillbaka till hotellet för att sova. Corina gjorde verkligen hela dagen för mig, ingen tvekan!
Corina
Ansikte: 7½/10
Kropp: 8/10
Personlighet/attityd: 10/10
Prestation: 10/10
Rekommenderas: Gissa? JAAAAAAAAAA!!!!

Förmodligen den bästa, trevligaste och mest engagerade tjej jag någonsin köpt sex av, möjligen i konkurrens med Brenda på Palace 2010 och Karolina på Fun Palast 2011.
Dag 2 ägnades åt lite vanligt turistande, men dag 3 som också tillbringades på Artemis följer i nästa inlägg.