Citat:
Ursprungligen postat av
Brille68
Jag har faktiskt ingen riktig koll. Men det är väl Italien tillsammans med Danmark som är de två drivande europeiska länderna då det gäller Disney. Så var det åtminstone för ett tag sedan. Många italienska tecknare som räknas till de främsta, och man skriver en hel del egna historier. Stål-Kalle är t ex ett italienskt påhitt. Och formatet Kalle Ankas Pocket.
Varför jag har lite koll? För att jag för många år sedan hade en nästan osannolik förmåga att under sena nätter stöta på nördernas nörd, Stefan Diös. Gärna med några flaskor vin som vi brukade få med oss från diverse gratisbjudningar. Han är så nördig att han är cool. Han var förmodligen den första svensken som tävlade i WSOP, och var dessutom svensk mästare i Scrabble, Korrespondens-Renju, luffarschack, stormästare i Jeopardy osv in absurdum. Men framförallt var han Kalle Anka & C os ordinarie översättare 1985–2007. Upphovsman till ett antal sköna svenska översättningar av amerikanska disneyuttryck.

Stefan Diös är grym! Minns att han skrev förorden till guldböckerna som gavs ut med det bästa från Carl Barks.
Finns flertalet italienska Kalle Anka tecknare som du säger, mest kända måste väl ändå vara Marco Rota? Don Rosa är ju annars väldigt stor och jag trodde länge att han var italienare, men han är amerikan.
Fast det finns ju ingen som slår Carl Barks. Mannen var en konstnär.
Förutom Stål-Kalle är jag tämligen säker på att karaktärer som Kusin Knase (skittråkig) och Gilbert är italienska produkter.
Ja, jag har läst en del Kalle Anka i mina dar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Saandro
Ja det är intressant. Jag läste allt igår och har en känsla att Conte stannar till 50%. Antingen så möter ledningen hans krav eller så drar han någon annanstans. Alla vet att Conte vill träna utomlands någon gång.
Jag förstår Conte också. Nästa säsong kommer vara annorlunda. Han har gjort allt i Serie. Alla rekord är nästan slagna. Vi kan hamna på 102 poäng. Vad ska han göra nästa säsong förutom Europa? Ligan kan vi knappast göra bättre än denna säsong. Kommer vi till Semi eller Kvart i CL så kommer folk klaga ändå. En tvåa/trea placering i ligan och Semi i CL så kommer huvuden huggas här och i media. Sen duger det inte som han själv säger. Man ska gå in för att vinna allt.
Spelarna kommer också vara trötta på Serie A kan jag tänka mig. Det är nog han rädd för också. Kanske därför han vill ha nytt blod och hunger.
Sen är jag rädd att ledningen och Conte är på andra plan nu. Conte vill ha större värvningar samt mer ekonomi att leka med medan Agnelli håller i pengarna och tänker långsiktigt. Vi kommer nog komma till United, Real, Barca, Bayern, någon gång. Men det tar tid. Conte känner väl att han har gjort allt här då. Varför ska han vara i ett Juve som han har fått ut max i? Vänta på ekonomin? Han vill utvecklas som tränare också.
Enligt GdS så vill Conte ha 10-12 nya spelare för att börja om på en ny cykel. Han sa igår att en cykel endast håller i tre år. 10-12 spelare skulle innebära runt 100 miljoner euro. Conte vill göra en revolution i truppen.
Jag är lite mer positiv idag än jag var igår. Igår kändes det nästa som han tog farväl. Då han la kommentarer som "Whatever happens, they have been 3 wonderful years. I will always say thank you."
Precis, det ovan nämnda citatet är väl det som jag skulle oroa mig mest över om jag vore juventino. Även det här med att han pratar om att han kommer ge ett klart besked inom ett par dagar över hur det blir i framtiden är lite nervkittlande.
Självklart vore det förödande för Juventus om Conte drog, men samtidigt tycker jag att han får ta på sig en stor del av skulden för misslyckandet ute i Europa. Felaktiga byten, fel formation samt dålig fingertoppskänsla ifrån Contes sida innebar att Juventus endast tog 6 poäng i en svag CL-grupp. Självklart inte bara tränarens fel, men ändå ett stort underbetyg.
Intressant att spekulera i kring vem som skulle kunna bli efterträdaren. Prandelli verkar ju fortsätta ett par år till med landslaget där han kommer få större mandat.
Roberto Mancini kanske längtar tillbaka till Italien? Hade möjligtvis kunna fungera. Spalletti känns inte som rätt man för Juventus.
Vi får väl se vad som händer, men uppenbart är det i alla fall att det lär ske ganska stora förändringar i Juventus den här sommaren, oavsett om det gäller byte av formation, nyförvärv eller tränarskifte.