Citat:
Ursprungligen postat av
PatriaNostra
Min fetning.
Klockrent! Precis så är det.
Jag har inte hört Åkesson tala särskilt mycket om kostnader på sistone, utom då svepande om "importerad arbetslöshet" där lyssnaren/tittaren själv måste dra slutsatser.
Någon som vet varför inte SD utnyttjar Tullbergs siffror i "Låsningen"? Är dessa siffror inte tillräckligt ostridiga? Själv tycker jag inte detta borde vara något problem då det ju "är bättre att ha ungefär rätt än att ha exakt fel", som Tullberg själv formulerar saken. Det hade ju varit en helt annan sak om vi hade en offentlighet kring invandringens kostnader som motbevisade Tullberg, men så är det ju inte.
Problemet med att dra upp siffror är att Åkesson har extremt lågt förtroende bland allmänheten, och skulle han hävda att invandringen kostade 250 miljarder så kan man räkna ut med arslet att tidningarnas förstasidor blir fyllda till bredden av diverse "experter" som hävdar att Åkesson är ett fall för lyxfällan, att han har helt fel och att det finns inget stöd för det han säger i forskningen etc. etc.
Det spelar liksom ingen roll om dom här "experterna" bara kommer med svepande argument eller rent utav blåljuger, dom stora massorna kommer att köpa lögnerna rakt av och bara förstärka sin tidigare bild av SD som okunniga bönder som skyller allt på invandringen. Därför kan det vara kontraproduktivt att prata kostnader, Åkesson är nog väl medveten om hur svensk media fungerar.
jag tror att hans strategi i första hand är att bygga upp förtroende och att tvätta bort den skeva nidbild som många har av partiet, det är nog en ganska vettig strategi för att bli stora på sikt. Dessutom vet han att fotsoldaterna på nätet -t ex här på FB, dagligen jobbar med att sprida fakta som gynnar partiet. Han behöver liksom inte göra grovjobbet - infon om somaliers lathet, zigenarnas tjuvaktighet och dom enorma kostnaderna sprids som löpeld vilket fall.
Jimpa ska bara vara statsmannamässig, försöka undvika mediakritik och sakta ingjuta förtroende hos folket.