Citat:
Ursprungligen postat av
TopC4T
"Porren drabbar direkt bara användaren.
Drogerna däremot har förstört minst två generationers syn på hur man ska bete sig bland folk." Du är inte konsekvent! Droger skapar en massa lidande hos anhöriga och det kostar samhället. Att synen på kvinnor blir snedvriden låter som ett riktigt feministargument taget från genusteori 15hp. Jag tittar på porr men inte fan förväntar jag mig att kvinnor ska tejpas in i gladpack och gråta sig till orgasm.
1. Hur man ska bete sig bland folk är en social norm påhittad av psykopater, har noll respekt för detta argument.
2. Lidande hos anhöriga om man är missbrukare ja, man ska hjälpa missbrukare. Droger har många positiva fördelar, porr har inga. (Tillfälligt skönt men väldigt dåligt annars, både hos individen men också p hur det utvecklat vårt samhälle och könsroller, fyfan.)
3. Feministiska argument är ofta väldigt bra, förstår inte varför du reagerar så. Vad är fel med att tycka att kvinnor är EXAKT lika mycket värda som män och inte ska ha några som helst förväntningar på sig med kläder, smink, utseende och beteende?
Citat:
Ursprungligen postat av
TopC4T
Men för att kunna äta djur så måste vi döda djur. Och för att döda djur så att det räcker till dig och alla andra köttätare(jag är vegetarian) så måste det gå till som det gör. Vi måste MINSKA på konsumtionen för att kunna förändra köttindustrin till att bli mer närproducerad och human(jag kräks i munnen när jag skriver det, för det är inte humant att döda).
Kött behövs inte i vår kost. Man har trott det under väldigt många år, men vi befinner oss i en vaknande tidsålder där man lär sig vetenskapligt om kost, miljö, energier och liknande. Det finns INGEN bra ursäkt till att fortsätta massproducera kött. ("Jo, det är gott!") Nackskott.
Citat:
Ursprungligen postat av
TopC4T
Nej, men hur många pedofiler, nekrofiler och kannibaler tror du det finns som inte gör något övertramp?
Övertramp ska bestraffas. Men att vara störd i huvudet är inget brott och man förtjänar samma respekt och ödmjukhet som alla andra människor.