Citat:
Ursprungligen postat av
Moffin
All +fire dmg läggs ihop innan den appliceras på skill. Så 80% + 20% blir 100%. Så gör din "fireball" 100 dmg gör den nu 200 dmg istället.
15% elite dmg är då 180 x 1,15 = 207.
Så ja du har rätt. Men då får du ju väga 180/207 mot 200/200 när det gäller damage på trash/bossar. Jag tycker inte det är värt den lilla boosten då det mesta du dödar faktiskt är trash ändå så borde ändå gå fortare i slutändan.
edit:
Glömde ju slutklämmen
Anledningen till varför du har fel är för att;
1. Cindercoat är den enda chesten med +elemental% i spelet
2. Chest slot är inte det enda itemet där du kan ha +elite%
3. Cindercoat minskar
kostnaden av dina fireskills med 20-30%. Mer fireballs = mer damage, oavsett om du har +elite% eller ej.
Earthquake är overkill för de allra flesta vita monstrerna, det finns ingen anledning till att föredra extra skada mot dem istället för eliterna.
Jag får även både elit damage och skill damage av min chest, vilket betyder 32% extra skada istället för 11%. Som jag även förklarade har earthquake barbs näst intill oändlig fury. Tyvärr skulle jag inte kunna använda fler "fireballs". Jag vet inte ens varför du drar upp en spell såsom fireball när diskussionen handlar om
earthquake barbarians.
1. Cindercoat är inte det enda itemet med +elemental% i spelet.
2. Chest slot är en av de två enda slotsen där man kan ha earthquake damage.
3. Här är en
bild som visar hur furyn ser ut var femte sekund som earthquake barb
utan Cindercoat. Här är en annan
bild som visar hur furyn ser ut var femte sekund som earthquake barb
med Cindercoat. Som du bör kunna se är det en viss likhet mellan dem.
Jag hoppas att du lättare förstår nu när du har bilder att titta på.