Citat:
Ursprungligen postat av
theRulerOfBethos
Håller i grunden med dig i dina tillägg.
Att helt ta avstånd från allt vad staten gör är inte realistiskt. Däremot kan man så långt det är möjligt försöka se till att använda andra alternativ, och framförallt jobba aktivt för att propagera för en mindre stat. Håller dock med om att det är hyckleri att ta del av fördelarna med skatterna men att inte betala något tillbaka alls. Men så länge som du bidrar med mer än vad du får ut av det så ser jag inga moraliska problem i det.
Är också emot att utnyttja skattefinansierade förmåner för mycket då jag helst ser att det är bäst att inte göra sig beroende av det politiska systemet.
Smartare är att ni röstar så långt höger det bara går helt enkelt. Eller ansluter er till något lämpligt högerparti och försöker politiskt dra dem åt det håll ni önskar.
Eller mitt förslag, starta ett nytt "land".
Det TS missar i sin plädering är dock att kvinnor inte är speciellt intresserade av män av hans typ och idéer så länge de inte är hjärntvättade in i systemtänkandet. Att svenska män är högvilt utomlands beror på att de just generellt sett är jämställda, fina, hederliga och godsinta typer med gott utseende. Lite blyga och reserverade men riktiga kap för hårt pressade, lusfattiga kvinnor lite varstans som har tröttnat på sina opålitiliga matchogrisar till karlar hemmavid. Går män tillbaka till matchogrisidealet så kommer de rätt snabbt tappa intresset.
Så alla som inte står ut med svenska feministiska donnor absolut gift er med någon utländska, kom bara ihåg vad det är som drog henne till er i första hand.