Citat:
Ursprungligen postat av
blown
Sid 13:
Citat:
Vem som kan bli medlem och vad
som krävs för att få bli medlem,
i föreningen, ska stå i stadgarna
Det fi nns inga formella krav på hur
många medlemmar det måste vara i
en ideell förening
Innebär att en kvinnoförening får vända sig till endast kvinnor, en mansförening till enbart män osv...
Däremot får man inte diskriminera individer osakligt. T ex, du får inte vara med i vår kvinnoförening för du har fel färg .. etc..
Det är till och med så att man kan kräva åsikter för att få var med - du får endast vara med om du delar föreningens åsikter/värdegrund osv..
Det står inte i strid med att det råder åsiktsfrihet i Sverige ...
Citat:
Skattemyndigheterna t.ex. har krav som en allmännyttig ideell förening måste uppfylla för att slippa betala skatt. Ett sådant krav är att föreningen ska vara öppen, d.v.s. att föreningen inte vägrar någon att bli medlem utan särskilda skäl. Det innebär att medlemsantagningen inte får ske på godtyckliga grunder eller vara diskriminerande. Inget hindrar emellertid att även en öppen förening utestänger dem som inte stöder föreningens mål, delar dess ideologi eller söker skada dess verksamhet. Kommuner och olika bidragsgivare kan också ha krav för att ge bidrag. Den här typen av krav är inte tvingande, det är bara föreningar som önskar komma i fråga för de erbjudna fördelarna som behöver följa dem.
Citat:
Den absolut viktigaste aspekten när man skräddarsyr stadgarna till en ideell förening är att se till att de ger föreningen den organisationsstruktur, ledning och funktion som bäst passar dess syfte, verksamhet, medlemsstruktur och övriga omständigheter. Stadgarna måste också vara lättlästa, lätta att förstå, logiska och konsekventa. Mot slutet i stadgearbetet bör man också granska huruvida stadgarna är juridiskt korrekta eller inte.
Citat:
Det kan hända att det blir en skattemässig aspekt på det hela där de kan tvingas att betala skatt för sina evenemang om de diskriminerar män och ljuger om att de är en ideell förening som är öppen för alla.
Nej, det kan det inte. Det är tillåtet att starta ideella föreningar som riktar sig mot avgränsade grupper.
Citat:
Det faktum att de ljuger i sina stadgar är väl att se som ett ganska stort problem i sig.
Var ljuger de i sina stadgar?