Citat:
Ursprungligen postat av
Emba
Lite väl optimistiskt. Han gör det jävligt bra i Preds och varken Calle eller dem är nog speciellt sugen på att bryta? Han har även kontrakt över nästa säsong.
Jag vet. Hade han inte blivit trejdad hade sannolikheten varit mycket större. Nu har han som sagt gått bra i NHL, så vi får se vad som händer. Min känsla är dock att han är en person som är väldigt beroende av en bra miljö vid sidan om hockeyn och trivs socialt. Som många rykten säger trivs han inte med privatlivet i Nordamerika och likt en del andra svenskar (inte minst Rickard Wallin) kanske han har hemlängtan. Det är just hans hemlängtan som gör att jag tror att chansen finns att han kommer hem, för spelmässigt har han ju visat att han duger för NHL.
Han har ju exempelvis varit bättre än Johan Larsson denna säsong, men sannolikheten att Larsson kommer hem är mycket mindre, enligt mig, och främst för att jag tror att han har ett mycket starkare psyke och större drivkraft att vilja slå sig in i NHL.
Att slå sig in i NHL kräver till största del att man självklart är bra på isen, men jag tror att många underskattar att även ett starkt psyke spelar stor roll. Där ligger Färjestad i framkant med lipsillarna Rickard Wallin och Magnus Nygren i spetsen