Jag vill inte starta en ny tråd för min fråga så jag ställer den här eftersom Oxie är "omnejd"

(Förlåt för mkt text)
För en tid sedan besökte jag Kristinebergsvägen 55(+ nån bokstav men vilken säger jag inte) i Oxie i ett arbetsrelaterat ärende.
När vi såg bostadskomplexet kändes det genast skumt, för det första alla dyra bilar utanför. Sen ser lite ut som ett semesterkomplex (utan all tänkbar lyx), tänk charter, mycket planteringar av stora växter, vitputsade väggar, tillbyggda trädetaljer, skjutdörrar istället för normala fönster och dörrar i bostäderna. Väldigt prydligt alltihop.
Alla "fönster" är dock täckta av slitna tyger och det såg väldigt "insynsskyddat" ut.
Vi såg en person ute, utseende "öststat", han stirrade på oss och skyndade sig in i en rejält tillbommad byggnad.
Vart vi än gick såg vi hur det fladdrade till i tygerna för fönstrena och jag antar att de boende hade rätt bra koll på att vi var där.
Överallt stod det prylar, vitvaror, bildelar osv, prydligt och välsorterat men väldigt malplacé.
Personen vi "hälsade på" är kriminellt belastad och i via vårt ärende vet vi också att socialen är inkopplad när det gäller "alla barnen" som bor här i husen. Vi såg inte ett enda barn trots att det var helg, mitt på dagen och solen sken. Vi vet också att de flesta andra som bor där är kriminellt belastade, för vad vet jag inte helt säkert, men det snackas om stöld, rån, narkotika, smuggling osv, inget nytt alltså.
Nu till frågan.
Vad är detta för ställe? De enda svenskarna som bor på samma nummer bor i en helt åtskild byggnad. Alltså bor det bara invandrare med kriminell bakgrund i det här "komplexet".
Jag har lite svårt att formulera någon mer konkret fråga, men stället är så väldigt skumt och obehagligt och när man kliver in i bostäderna (bara varit i två dock) så är det mörklagt och lika obehagligt.
Vad pågår där egentligen?
Vi får inte nån direkt info via jobb mer än det jag skrivit vilket gör mig ännu mer nyfiken, vad är det vi inte får veta? Varför vill socialen ta alla barnen?
Någon som bor i Oxie som vet mer?