Citat:
Ursprungligen postat av
sven33
Vad snackar du om? Självklart är det en offentlig handling och TS bör kontakta regeringskansliet för att få ut den informationen.
Svenska tidningar begär ju med jämna mellanrum ut allt ifrån enskilda middagsnotor till taxikvitton. Det här ska inte vara några problem.
Vad snackar du själv om?
Taxikvitto och en nota från en restaurang där det står på kvittot vad man köpt ja. Då är det kvittot du kan få ut. Precis som jag sa.
Berättar taxikvittot all information om resan? (det kan den kanske göra om man kan läsa kvittoinformationen, men en vanlig privatperson kan inte det).
Berättar restaurangkvittot vilket bord man satt vid eller om man åt bröd innan middagen? (inte ofta)
Det är inte säkert att det står något om frukost på kvittot. Därför kan du inte förvänta dig att den informationen garanterat finns.
Bokningsinformationen som helhet ligger ju på en hotelldator och är därför INTE allmän handling.