Citat:
Ursprungligen postat av
Bohlwinkel
Rör inte till det i vanlig ordning nu. Diskussionen gäller rånet i hemmet hos bankdirektören och vem det var pedofilen hade med sig vid det tillfället. Var det för svårt att förstå för dig? Det är ju bara att läsa inläggen innantill.
Uppgiften om kumpanen finns någonstans i tråden hur som helst men jag minns inte nu. Tror dock att det kan vara så som nämnts att det finns någon koppling till kiosken.
Nu försöker du med ett fult trick mot
Stina-Lina där du pekar på något som är helt oväsentligt i saken, brott som är preskriberade för länge sedan, oavsett om de avtjänats eller ej. I sakfrågan är du helt väck och har svårt att förlika dig med, att den orätt du förespråkat förlorade när Sture Bergwall lämnade Säter.
Det handar om ansvar. Ingen har fått ta så mycket ansvar som Sture Bergwall, då han varit frihetsberövad oproportionerligt lång tid. Under tid de övrigas liv gick vidare som om ingenting hade skett. Det är det kallsinniga och distanseringen som gör mig arg!
De som var Sture Bergwalls kompisar och medbrottslingar var också missbrukare, som inte kan komma nu och vara enbart offer utan att se konsekvensen av det leverne de hängav sig till. För det som framkommer tydligt i denna sak om Sture Bergwall, är att han medger sin roll i det som drabbat honom. Det är just det som är det sympatiska; han är inte bara ett offer.
Och därför vill vi inte se honom offras för värre personers gärningar! Skuld och ansvar ska tilldelas där skuld hör hemma och inte lämpas över random efter behag på ett lämpligt offer man utser för att slippa eget ansvar. Svårt?
Slutsatsen är att missbruk av droger och alkohol medför olycka genom att man hamnar på fel plats i livet. Men det betyder inte att man ska vara fritt byte för experimenterande läkare och samvetslösa jurister.