Citat:
Ursprungligen postat av
stebe2
Om man skall gissa på orsaken kanske man borde gissa på lite lugnare ämnen än dessa.
Men vad skall man göra man måste ju försöka hitta en förklaring på varför vävnad har kunnat "överleva" i minst 65 miljoner år.
Det andra alternativet att fyndet är mycket yngre är ju en förbjuden tanke.
Kanske man kan säga att det inte alls är en dinosaurie utan ett elefantfossil? Så slipper man problemet.
Stebe, det här var inte ditt bästa inlägg. Du stoppar fingrarna i öronen och är allmänt sarkastisk. Dina kommentarer om hur strata och fossil åldersbestäms är också naiva, vilket tyvärr ger utrymme för lite önsketänkande från din sida. (På cellbiologisidan har du bättre koll).
I vilket fall: Hur VET du att det är omöjligt för vävnad att bevaras i någon form i 65 miljoner år under extrema förutsättningar? Att fossilen är yngre är en omöjlighet i och med att vi vet att det begravts mellan ett bergslager som är ca 65 miljoner år gammalt, och ett annat som är 68 miljoner år gammalt. Självklart rör det sig inte heller om en elefant.
Har du någon vetenskaplig kritik mot forskarnas teori i detta fall?
Citat:
Ursprungligen postat av
stebe2
Har man konstaterat att det är just denna typ av kollagen?
Finns detta typ av kollagen idag endast hos fåglar? Jag betvivlar detta. Jag gissar att denna typ av kollagen finns även hos andra organismer idag.
Igen, läs artikeln. De få proteinfragment man fått fram matchar kollagen från just fåglar, inte bara kollagen i allmänhet. Du gissar alltså fel.
Citat:
Ursprungligen postat av
stebe2
Man kan konstatera att det passar in i båda förklaringmodellerna.
...med reservationen att evolutionsmodeller förutspår att vävnaden troligtvis skulle likna fågelvävnad medan vad som helst skulle kunna passa in i "Gud gjorde det så"-modellen.
Citat:
Ursprungligen postat av
stebe2
Man åldersbestämmer ju inte själva fossilen i dessa fall utan själva berget, gruset och stenarna runt omkring.
Med lite eftertanke så inser du nog att detta inte är någon "precisionssport" direkt Det är snarare en ganska grov "bedömningssport".
En felmarginal på några miljoner år sett i ett perspektiv på 65-70 miljoner år är ganska precist. Det rör sig om +-3% kanske.
Citat:
Ursprungligen postat av
stebe2
Att man om några år av olika orsaker skulle få anledning att revidera dateringarna kanske 50 miljoner år fram eller tillbaka är ju ingen omöjlig tanke. Nu är det nog så att evolutionsteorin är helt beroende av mycket gamla åldrar för att kunna använda den magiska trollformeln "årmiljoner" och därför kommer man knappast acceptera yngre åldrar för dateringar oavsett hur mycket som tyder på detta. Däremot så kan man nog ganska snabbt acceptera äldre åldrar.
De här åldrarna kommer inte att behöva justeras speciellt mycket, om något alls. Att du tror att det kan finnas en felmarginal på 50 miljoner år är obegripligt och taget helt ur luften.
Citat:
Ursprungligen postat av
stebe2
Eftersom man oftast inte hittar fossilen hundratals meter ner i marken utan snarare vid ytan och ibland får bara tänka sig att det funnits ett lager ovanpå. Dessa fossil borde ju troligen vara mer osäkra att åldersbestämma.
Återigen så tittar man på strata - det kan säkert finnas fall där det är lättare eller svårare att avgöra vilka lager det rör sig om men vi har ett väldigt stort antal dinosauriefossil och data är mycket samstämmiga. Vi hittar inga dinosaurier i lager yngre än 65 miljoner år.
Citat:
Ursprungligen postat av
stebe2
Om man dessutom skall tänka på att fossil oftast bildas vid olika katastrofer eller ovanliga händelser och förhållanden så kan det ju vara så att djuret har begravts med slam eller jordmassor från äldre lager än den tid då djuret levde. Är detta en omöjlig tanke?
De variationerna det skulle ge är nog försumbara. Däremot så ligger är geologin inte stabil och lager kan röra sig, vrida sig och förskjutas etc så det gäller att man gör en noggrann analys av fyndplatsen. I fallet med T Rex så har man dock så pass mycket fossil att dateringen bör kunna anses som utan rimligt tvivel säkerställd.