Citat:
Ursprungligen postat av
StandByMe
Min fetning. Var det inte efter att ha korsat Malaysia som planet tros ha stigit till 45.000 fot?
Efter vändning minskade väl höjden, i alla fall i de första rapporteringarna om detta?
Finns många bud, men de flesta säger att kärran steg till 45.000 i samband med svängen som förde planet tillbaka mot Malaysia - istället för att gå in mot Vietnam. Sen har kärran alternerat på olika höjder fram tills nästa waypoint, och Malaysia:s högsta berg är runt 4000 meter vilket kan förklara de olika flygnivåerna om han nu ville flyga lågt för att undvika radar.
Den sydliga rutten som många tror på har ju även radarbevakning via AWACS-plan som flyger på hög höjd, jänkarna har ju en bas där nere och AWACS är ju gjorda för att spana över mycket stora områden och kan direkt se lågsniffande "fiender".
Det känns mer som han gick i norrkorridoren och valde att gå lågt utanför Burma:s kustremsa, har han sen gått in i norra Burma på låg höjd och fortsatt en bit och sen landat på ett gammalt WW2 flygfält kommer dom att vara väldigt nära den kinesiska provins där många dödades med knivar för runt 2 veckor sedan, så frågan är om den här "nya gruppen" som faktiskt tog på sig ansvaret för kapningen och som avfördes som stollar kan ha något med detta att göra. Tidsmässigt stämmer en fickparkering i Burma med de data som presenterats hittills, Burma är U-land big time, dom ska precis börja med mobiltelefoner, Teleonor har skrivit miljardkontrakt med Burma:s sittande militärregering, och dom har gammal rysk teknik så att flyga lågt där i en ödebygd med höga bergplatåer och landa är inte omöjligt, och det finns flygfält och duktigt med gamla WW2-grejor kvar, kamouflagenät bör inte ha varit något problem, så om han nu landade i Burma och lämnade APU:n på förklarar detta de extra 6-7 timmarna, om han nu landat redan efter 3-4 tim.
Sen förutom kineser på planet finns det andra nationaliteter, så denna terrorgrupp kanske tog ut dom, splittade upp dom i olika nationella grupper och körde iväg dom till olika adresser. Det finns också stora ekonomiska motiv, vissa länder spröjsar gladeligen 30-40musd för en snodd 777, reservdelar från en sån kärra inbringar också stora belopp, även fast det är serienummer på grejorna för vissa länder frågar inte efter detta.
Ett gäng högprofil-ingegjörer, några jänkare, stor hög med kineser, delar från 777, och ev något hemligt i bagaget borde ge stora pengar, Burma är mycket fattigt och korrupt.