Citat:
Ursprungligen postat av
LadyMystica
Hemma igen efter 9 timmar jobb och inget nytt
Du forbiser en vital del. Det skulle inte bli sa historiskt, faktiskt. Inget land skulle klandra det nedskjutande landet for att just ha skjutit er planet. Efter 9/11 sa ar det ingen hemlighet att alla lander ar pa sin vakt. Det skulle bli rubriker i tidningarna ett par dagar, kaparna skulle fa en lank till wikipedia, men sen ar det tyst. Inget varldskrig, ingenting kommer ut av det.
Sa nej, det ar ingen genial plan.
Tror du verkligen det skulle ebba ut i tomma inte? Tror inte jag i alla fall. Sjävla tillvägagångsättet är ju helt unikt. Terroristerna forcerar ju "de goda" till att mörda åt de.
Tror du inte det hade blivit ett jävla liv från anhöriga? Vi pratar om över 220 pers, varav många kanske rika, inflytelserika osv. Det är ingenting man bara sopar under mattan utan konsekvenser.
Det kan bli ordentligt liv i stugan för betydligt mindre incidenter.
Med krig/världskrig menar jag naturligtvis inte att där kommer flyga kärnvapenmissiler kors och tvärs Atlanten timmen efter planet blivit nerskjutet, utan snarare att det mycket väl skulle kunna leda upp till något sådant med tiden.
Små incidenter kan mycket väl skapa större, och större och större, och då är man där igen, krig osv.
Vi vet mycket väl genom att titta på historien, hur små skitsaker har kunnat starta krig.
Man kan bara gå ut på krogen och se hur skitsaker kan leda till att någon mördas. Någon råkar stöta till en annan så smått att den andra knappt känner det. Den som blir tillstött tittar upp och frågar den som stötte till "Va fan glor du på?", sen är skiten igång.
Små skitsaker kan bli väldigt stora när det är olika viljor inblandade. Så har det alltid varit och kommer att förbli.