Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Visst är det så. Jag tror även att mycket av stolligheterna på Twitter är en slags "personvalskampanj" från folk som hoppas på ett jobb inom media.
Det handlar om att du som individ skapar dig ett varumärke.
-"Vi tar in Mr X till debattprogrammet, han hatar feminister/privata vårdbolag/vapen/whatever."
Ett högt varumärke gör att du knyts närmare till din tidning, och gör att du blir uppringd för att medverka i radio eller TV.
Och då börjar andra tala om dig, fördelaktigt eller mindre fördelaktigt men här är all reklam bra reklam, och bygger opinion och varumärke.
Samtidigt, tycker du fel och du inte passar in i den nya tidningens profil så är det gatan som gäller tills någon annan plockar upp dig. Eller inte.
Exempel: Jan Guillou, Per Gudmundsson m.fl.
Det är inte otroligt att det finns läsare som väljer dagstidning efter ledarskribent.
Senast igår gav Per Gudmundson på SVD en mängd vapenägare anledning att börja prenumerera på tidningen, när han kallar Peter Thorsell på Rikspolisstyrelsen och Doris Högne Rydheim, Polisrektor, för lögnare.
http://www.svd.se/opinion/ledarsidan/illegala-vapen-ar-problemet-inte-de-legala_3356742.svd
För ett par år sedan var både DN och SVD ute och skrev att privat vapenägande måste stoppas. Nu blåser andra vindar och politikerna måste hänga med!