Citat:
Ursprungligen postat av
Bajen2013
Ja, vi kan ju glömma att KJ har burit kroppen själv 160 meter.
Men varför flytta kroppen från ett värn?
Det tål att grubbla på, därför de utsatte sig för en stor risk att flytta kroppsdelarna. Jag anser att det var för att rikta och vilseleda spaningen. När kroppsdelarna upptäcktes, kunde man tro att de kommit från någon bostad eller lokal, helt enkelt svårt att ringa in vad som låg bakom mordet.
Polisen lyckades komma på att värnet var den sannolika förvaringsplatsen för kroppsdelarna, det är spårhundarna som gett klara markeringar att avliden kropp har förvarats där och nu är det flera hundar som markerat, vilket gör markeringarna säkra, sedan skall kroppsdelarna ha förvarats i kyla som fanns i värnet, därför kan man säga med stor säkerhet att värnet var förvaringsplatsen för kroppsdelarna.
Med värnet som förvaringsplats går det att koppla ihop med att VB blev kidnappad på Lejonbacksvägen och mördad och styckad, som är i närheten till värnet.
Jag skulle tro att det fanns krafter som inte önskade den här kopplingen och därför flyttades kroppsdelarna från värnet.
Om inte kroppsdelarna hade flyttats hade de blivit upptäckta i värnet förr eller senare.
Man kan säga flyttningen av kroppsdelarna blev ett baklag, därför polisen kom på platsen där de hade varit förvarade, meningen var sannolikt att värnet som förvaringplats skulle inte upptäckas.
Sedan om vi antar kroppsdelarna hade blivit nedgrävda och aldrig hittats, det hade medfört att en viss person hade fått stark misstanke på sig.
Man måste erkänna att det var skickligt av polisen att komma på att värnet var den sannolika förvaringsplatsen.