2014-03-13, 06:58
  #15313
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av habet
Jag läser inte mellan raderna, det är du som inte förstår innebörden av vad du skriver. D.v.s. nu när du sitter där ute i den stora trygga världen så känns det ok, däremot om du skulle ha befunnit dig i Sverige, Jämtlands län, Åre kommun, Undersåker så skulle det inte känts ok. Detta p.g.a. att där skulle finnas en person som medicinskt bedömts av, inom området Sveriges mest kompetenta professioner, som tillräckligt pålitlig att ha ute i samhället. Som skall gå på kontinuerliga kontroller och dessutom kommer, för att uttrycka det milt, vara påpassad av sådana som inget heller vill än att han skall ge sig på ett barn.

Då skall jag åter igen försöka tala om något för dig, något jag försökt de senaste inläggen men som kanske känns svårt för dig att släppa fram - det finns betydligt värre saker för barnen därute!
Jag kan ge ett exempel, i ett samhälle utanför staden där jag bor bodde en man som sågs som någon sort hjälte eftersom han ställde upp för ungdomar (företrädelsevis pojkar) i tonåren som hade det lite kämpigt. Han upplät sitt hus mer eller mindre som en ungdomsgård "eftersom samhället" inte gjorde något, där samlades pojkar i hela spektrat från lägre till högre tonåren utan någon kontroll från föräldrar som tydligen litade fullt ut på mannen. Det visade sig så småningom, när det till slut hamnade i rättegång för våldtäkt, att där hade pågått sexuella trakasserier och övergrepp barnen (pojkarna) emellan, uppenbarligen med mannens goda vilja (han verkar dock inte ha deltagit).
Jag undrar om dessa pojkar, som var "helt vanliga" ungdomar, som utfört dessa övergrepp kommer att tas emot på samma sätt som SB resten av sitt liv?

Väl skrivet.

Det där, pedagogiskt snyggt presenterade, exemplet visar att vi inte vet precis allt vad som händer i vår omgivning trots all informationsförmedling som i dagsläget finns genom internet (www. fyllde 25 igår!) där facebook, twitter och flashen utgör några källor.

Att vi inte "vet precis allt" kan ju leda till en viss oro hos en del individer.
Det var den oron som var affärsidén till att koppla domar från svenska tingsrätter till gatuadresser, så att folk via nätet kunde se om det bodde någon dömd mördare eller en tvättäkta dömd skattefifflare i huset bredvid.
Genom att betala en liten slant till dessa geniala gossar (en var visst medlem i advokatsamfundet.. ) kunde man få ta del av domen som rörde grannen.

LadyMystica är en hysterika.
Jag ställde skribenten en fråga om hon hade tänkt på att det finns till synes helt vanliga barnfamiljer (boende i t ex Åre eller Stockholm), men där mamman eller pappan eller båda tillsammans i sina datorer har tusentals bilder på sexövergrepp riktade mot barn.
Jag skrev inte ut min text så tydligt, utan ville bara påminna Lady om Verkligheten
För det är nämligen på det viset, att Verkligheten bor där ute någonstans -ofta på en adress alldeles nära dig...

Jag vill INTE ha ett samhälle där Staten blir en värsta sortens Storebror enligt Orwell och därför tillåts avlyssna varenda sovrum i Sverige, bara för att det i landet bor folk som lätt grips av panik när de inser att de inte kan veta allt om alla.

'JagHarEnLiten' var alldeles rätt ute i sak när vederbörande påminde om att det finns "en massa dårar därute" (ungefärligt citat), även om epitetet enligt mig var felvalt.
Det finns en förfärlig massa människor därute med dålig moral, låg impulskontroll, snedvriden sexuell inriktning/preferens, patologisk girighet, religiöst betingad extremism (av inte bara en religiös tillhörighet) -och vi vet inte vilka dessa är eller var de bor.

Det är den ovissheten som gör att skribenter likt Lady känner en millimeter mer trygghet om SB:s vistelseadress blir löpsedelsstoff.
Stackars människa!
(Jag syftar här naturligtvis inte på SB -han står stadig trots alla provokationer och det är bl a denna hans stabilitet som gjort att han nu är ute. Hade han uppvisat ett revanschistiskt sinnelag, så hade han inte blivit utsläppt.
Jfr med vad jag för ett tag sedan skrev om Mandela vs SB.
President F W de Klerk vågade släppa ut Mandela just för att M visat sig välja en ny väg i livet och övergivit våldet.
-Historia.)
Citera
2014-03-13, 08:26
  #15314
Medlem
Bohlwinkels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av habet
Nu är det Åre KOMMUN han skall flytta till och inte in i Åre by där de flesta ungdomar håller till.
Min erfarenhet av människor ute på landsbygden är att de är kloka och fördomsfria människor. Bara de får tillfälla att få personligkontakt med SB är jag helt övertygad om att det kommer att bli bra för honom.
Vet du var SB ska bo? Det ställer jag mig litet tveksam till men det kanske du vet. Du verkar vidare veta var i Åre kommun han har för avsikt att hålla till och inte hålla till. Det är ännu mer förvånande.

Den gamle barnknullaren kanske blivit så till åren att han nu ser skogen som den största lockelsen men jag tror inte att så många skulle våga slå vad om att han inte kommer att dras till mer tätbefolkade platser då och då. Han har mycket att ta igen kort sagt. Det finns nog en medvetenhet hos folk i gemen om att en pedofil alltid är en pedofil och en missbrukare alltid är en missbrukare. Det gör SB till en vandrande bomb även om det inte är säkert att den detonerar. Men vissa människor har en tendens att vilja ingripa i förebyggande syfte.

Och att det finns andra sexdårar som går fria utan att vi vet vilka det är är väl knappast ett argument för att SB ska göra det. Då kan vi stänga både fängelser och dårhus. Argumentet säger dock en del om den intellektuella höjden i tråden.
Citera
2014-03-13, 09:29
  #15315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bohlwinkel
Numera dömer jag inte i domstol. Däremot är jag skiljeman då och då. Det är kul och väldigt lönsamt men framförallt riskerar man inte att bli sittandes i en förhandling med någon skinntorr pundarmas som inte kan se skillnad på en 20-årig gay och ett hotfullt monster.

Citat:
Ursprungligen postat av Bohlwinkel
Vet du var SB ska bo? Det ställer jag mig litet tveksam till men det kanske du vet. Du verkar vidare veta var i Åre kommun han har för avsikt att hålla till och inte hålla till. Det är ännu mer förvånande.

Den gamle barnknullaren kanske blivit så till åren att han nu ser skogen som den största lockelsen men jag tror inte att så många skulle våga slå vad om att han inte kommer att dras till mer tätbefolkade platser då och då. Han har mycket att ta igen kort sagt. Det finns nog en medvetenhet hos folk i gemen om att en pedofil alltid är en pedofil och en missbrukare alltid är en missbrukare. Det gör SB till en vandrande bomb även om det inte är säkert att den detonerar. Men vissa människor har en tendens att vilja ingripa i förebyggande syfte.

Och att det finns andra sexdårar som går fria utan att vi vet vilka det är är väl knappast ett argument för att SB ska göra det. Då kan vi stänga både fängelser och dårhus. Argumentet säger dock en del om den intellektuella höjden i tråden.

När jag läser Dina inlägg blir jag förfärad, eftersom du informerat oss om att du dömt i domstol, och numera jobbar som skiljeman.

Kanske det finns förklaringar i hur du tänker när vi ska förstå hur det var tänkt när Sture Bergwall dömdes oskyldig för 8 mord?

Tingsrättsdomare som använder ord som barnknullare och understödjer stämpelteorin, är en kombo av okunskap som du inte skäms över, men som också är det som faktiskt är en av de viktigaste komponenterna i denna rättsskandal.

Allt du står för strider mot den bild som utåt förmedlas av rättsväsendet, men du visar i inlägg efter inlägg, vilka personer som förpestat rättsväsendet, och nu håller folk sysselsatta i en kommission. Jag känner faktiskt igen ditt sätt att resonera i domstolar, och det sker när det är riskfritt!

Men utåt sätt skulle varje fördomsfull domare bli kränkt om någon berättade vilket svin han är, när fasaden rämnar. Trots att han visat att han är samma skrot och korn som dig, med samma sätt att resonera. För man får likt tjuven inte åka fast eller bli påkommen som ett rättsvidrigt svin!

Hur känns det på jobbet att ha dessa tankar och känslor, som du måste dölja?

Likt en bög som intre kommit ut ur garderoben. Väntar du på att "rätt" politik ska ta över, och att dina åsikter blir rumsrena?
__________________
Senast redigerad av Vresrosen 2014-03-13 kl. 10:11.
Citera
2014-03-13, 10:26
  #15316
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LadyMystica
Jo det spelar en forbaskat stor roll. Eller vil du gora gallande att det aldrig skett att kriminella atergar till brottslighet efter att blivit utslappta ? Nar SB kan visa pa att han klarar av friheten, da har den kommentaren en baring. Tills dess sa kan ni iaf ha smaklighten att begripa att foraldrar inte valkomnar en pedofil med oppna armar.

Jag har förståelse för ditt sätt att resonera kring pedofiler utifrån den bild som förmedlats om Sture Bergwall. "Diagnosen" eller epitetet pedofil kom till vid en tid homosexualitet var tabu, av folk med en föråldrad syn som inte ens var den gängse vid tiden.

Som förälder är man alltid orolig, men när något händer så är det aldrig det man oroade sig för, för vi vet aldrig något bestämt. Att kanalisera oron på personer som Sture Bergwall är att skaffa sig skygglappar mot det som borde vara roten till verklig oro; alla psykfall som inte varit inlåsta på Säter, eller alla våldsdårar inte får hjälp av psykvården.

Det är alltid så att man smutskastar den människan man gett sig på, för att göra agerandet till att bli en god gärning, när det var en vidrig gärning, och legalisera de vidriga åtgärder man vidtagit utan grund.

För att kunna säga; det var ju bara ett peddo!

Men är vi inte klokare än så, att vi låter dessa rättshaverister inom rättsväsendet, slippa undan för att saken förklaras med att det handlade om någon de kallar peddo?
__________________
Senast redigerad av Vresrosen 2014-03-13 kl. 10:29. Anledning: stavfel
Citera
2014-03-13, 10:55
  #15317
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Bohlwinkel
Vet du var SB ska bo? Det ställer jag mig litet tveksam till men det kanske du vet. Du verkar vidare veta var i Åre kommun han har för avsikt att hålla till och inte hålla till. Det är ännu mer förvånande.

Den gamle barnknullaren kanske blivit så till åren att han nu ser skogen som den största lockelsen men jag tror inte att så många skulle våga slå vad om att han inte kommer att dras till mer tätbefolkade platser då och då. Han har mycket att ta igen kort sagt. Det finns nog en medvetenhet hos folk i gemen om att en pedofil alltid är en pedofil och en missbrukare alltid är en missbrukare. Det gör SB till en vandrande bomb även om det inte är säkert att den detonerar. Men vissa människor har en tendens att vilja ingripa i förebyggande syfte.

Och att det finns andra sexdårar som går fria utan att vi vet vilka det är är väl knappast ett argument för att SB ska göra det. Då kan vi stänga både fängelser och dårhus. Argumentet säger dock en del om den intellektuella höjden i tråden.

(det fetade)
Det är gement folk som du som Världen inte behöver fler av.

En missbrukare är alltid en missbrukare?
-Nja, Vetenskapen talar emot dig, men sånt trams som empiri biter ju inte på dig, såklart..
En fortkörare är alltid en fortkörare? -Tja, om överträdelserna är kopplade till en viss personlighetstyp, så kan det faktiskt stämma.
En domare är alltid en domare! -Stämmer bra det! Genom det starka anställningsskydd som domarkåren åtnjuter, så kan dessa både resonera och bete sig som svin och dessutom komma undan med det. (Se f ö 'Vresrosen's utmärkta inlägg ovan! Jag kan bara hålla med honom).

Det är just detta starka anställningsskydd som justitierådet GL lutar sig mot.
Han beter sig illa i debatter, han resonerar nästan värre än Bollen om hurdan SB är som människa -men GL sitter säkert i sadeln.
Den är nämligen sydd av andra jurister och finns bara i en storlek och i ett enda utförande, men passar ändå alla Sveriges domare.
Namnet på sadeln är signifikativt -nämligen: TRYGG

Om du 'Bohlwinkel' inbillar dig, att du med dina inlägg där du använder uttryck som "barnknullare" med dessa dina spottloskor lyfter den intellektuella höjden i tråden, så får jag informera dig att du har fel.
Du befinner dig på flashen.
Här kan alla se ditt toalettklotter.
Att det är du, en jurist och skiljedomare, som klottrar i just den här tråden, gör att du blir en anakronism.
Mycket dråpligt -om det inte hade varit så förbannat allvarligt och dessutom så synnerligen osmakligt!
Citera
2014-03-13, 11:40
  #15318
Medlem
Flus avatar
Konspirationsteoretikern Kristina Hultman är i farten i DN igen.
Kristina Hultman: Medierna måste ta ansvar för den skada man vållat
I korthet består debattartikeln av en salig blandning av svammel och lögner.
Citera
2014-03-13, 12:05
  #15319
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Flu
Konspirationsteoretikern Kristina Hultman är i farten i DN igen.
Kristina Hultman: Medierna måste ta ansvar för den skada man vållat
I korthet består debattartikeln av en salig blandning av svammel och lögner.

Men herre Gud!

I det längsta försöker jag att undvika att klistra på sjukdomsetiketter på folk.
Nu går det nog inte längre att undvika.
KH är antagligen lätt till måttligt paranoid.

Hennes rabiata utfall mot Den Store Satan (= SVT) bär i allt tydliga tecken på paranoisk vanföreställning; en feltolkning av verkligheten.

Jag fastnade för ett annat parti:

<I övrigt skulle jag kunna ägna hela detta inlägg åt att plocka ner Dan Josefssons analys av Bergwall i sina beståndsdelar och visa hur falsk den är.>

KH inser inte att det inte är Bergwall som DJ "analyserar"/beskriver, utan Margit Norell -förmodligen KH:s "Gudmor" (motsv), med tanke på att Hanna Olsson ju satt i Margit Norells knä och KH och HO är "vapensystrar", så att säga.

Vad håller DN på med?
Citera
2014-03-13, 12:30
  #15320
Medlem
Slottsherres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enzenn
Men herre Gud!

I det längsta försöker jag att undvika att klistra på sjukdomsetiketter på folk.
Nu går det nog inte längre att undvika.
KH är antagligen lätt till måttligt paranoid.

Hennes rabiata utfall mot Den Store Satan (= SVT) bär i allt tydliga tecken på paranoisk vanföreställning; en feltolkning av verkligheten.

Jag fastnade för ett annat parti:

<I övrigt skulle jag kunna ägna hela detta inlägg åt att plocka ner Dan Josefssons analys av Bergwall i sina beståndsdelar och visa hur falsk den är.>

KH inser inte att det inte är Bergwall som DJ "analyserar"/beskriver, utan Margit Norell -förmodligen KH:s "Gudmor" (motsv), med tanke på att Hanna Olsson ju satt i Margit Norells knä och KH och HO är "vapensystrar", så att säga.

Vad håller DN på med?

Milda makter! Hon "skulle kunna plocka ner Dan Josefsson", men det "tänker hon inte göra" för det är inte hennes uppgift
Citera
2014-03-13, 12:43
  #15321
Medlem
LadyMysticas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av habet
Jag läser inte mellan raderna, det är du som inte förstår innebörden av vad du skriver. D.v.s. nu när du sitter där ute i den stora trygga världen så känns det ok, däremot om du skulle ha befunnit dig i Sverige, Jämtlands län, Åre kommun, Undersåker så skulle det inte känts ok. Detta p.g.a. att där skulle finnas en person som medicinskt bedömts av, inom området Sveriges mest kompetenta professioner, som tillräckligt pålitlig att ha ute i samhället. Som skall gå på kontinuerliga kontroller och dessutom kommer, för att uttrycka det milt, vara påpassad av sådana som inget heller vill än att han skall ge sig på ett barn.

Då skall jag åter igen försöka tala om något för dig, något jag försökt de senaste inläggen men som kanske känns svårt för dig att släppa fram - det finns betydligt värre saker för barnen därute!
Jag kan ge ett exempel, i ett samhälle utanför staden där jag bor bodde en man som sågs som någon sort hjälte eftersom han ställde upp för ungdomar (företrädelsevis pojkar) i tonåren som hade det lite kämpigt. Han upplät sitt hus mer eller mindre som en ungdomsgård "eftersom samhället" inte gjorde något, där samlades pojkar i hela spektrat från lägre till högre tonåren utan någon kontroll från föräldrar som tydligen litade fullt ut på mannen. Det visade sig så småningom, när det till slut hamnade i rättegång för våldtäkt, att där hade pågått sexuella trakasserier och övergrepp barnen (pojkarna) emellan, uppenbarligen med mannens goda vilja (han verkar dock inte ha deltagit).
Jag undrar om dessa pojkar, som var "helt vanliga" ungdomar, som utfört dessa övergrepp kommer att tas emot på samma sätt som SB resten av sitt liv?

Vad tror du sjalv, sjalvfallet kommer dom inte fa samma problem som SB sa tillvida att deras anonymitet bestar vilket det ju generellt gor, utom mojligen pa hemort osv. En flytt och den saken ar biff.

Lika lite som en vanlig (las anonym) valdtaktsman kommer mota samma problem som Kapten Klanning eller Hagamannen te.x

Eller skall ni borja hana och idiotforklara de kvinnor och tonarstjejer som ev. kommer uttrycka obehag av att dessa 2 som grannar ocksa ? "For det finns ju sa manga andra valdtaktsman och faror"
Citera
2014-03-13, 13:09
  #15322
Medlem
JagHarEnLitens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
När jag läser Dina inlägg blir jag förfärad, eftersom du informerat oss om att du dömt i domstol, och numera jobbar som skiljeman.

...


Det kanske finns en anledning till att han inte längre dömer?
Citera
2014-03-13, 13:44
  #15323
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Slottsherre
Milda makter! Hon "skulle kunna plocka ner Dan Josefsson", men det "tänker hon inte göra" för det är inte hennes uppgift

-Nej, hon anser nämligen att uppgiften att plocka ner cit: "den allt mer fanatiske Dan Josefsson" bör läggas på SVT. Det är nämligen det som KH gör i sin närmast surrealistiska artikel i DN. Hon lämpar över ansvaret på SVT...

Vid närmare eftertanke så kan det nog beträffande KH tillföras ytterligare en diagnos från min fåtölj:
'megalomania'.

Om KH tror att hon är kapabel att med artiklar som denna i DN få SVT ner på knä och därefter av henne tvingas be svenska folket om ursäkt för att man sänt dokumentärprogram som Fallet Ulf, Fallet TQ och DJ:s dokumentär om Margit Norell, så har KH en kraftigt förhöjd uppfattning om sin betydelse och/eller förmåga.
Gode tid!

Glöm aldrig Kristina Hultmans koppling till de s k styckmordsrättegångarna och Hanna Olsson!
Citera
2014-03-13, 13:56
  #15324
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flu
Konspirationsteoretikern Kristina Hultman är i farten i DN igen.
Kristina Hultman: Medierna måste ta ansvar för den skada man vållat
I korthet består debattartikeln av en salig blandning av svammel och lögner.

Det är ett intressant tidsdokument om hur man bortförklarar sin egen roll i den rättsröta som har fått pågå i Sverige.

Som man säger: "Vägen till helvetet är kantad av goda föresatser".

Det är synd om Kristina Hultman för hennes sköra självbild som god medborgare börjar rasa. Men hon är i alla fall modig, till skillnad från de andra kumpanerna som ingick i drev mot oskyldiga.

Saken visar mer och mer med all tydlighet om att det handlar om olika intressegruppers agerande när de vill uppnå olika egoistiska mål. Sture Bergwall, Ulf, Läkarna i styckmordet, är endast offer för denna slags hantering.

Det Kristina Hultman visar med sin artikel är att det som avses med termen, goda samhällsmedborgare, är personer som är bakom onda gärningar. En sak som gör det omöjligt att få rättelse inom systemet, utan extrem list och oändlig arbetsinsats. Eftersom alla som jobbar inom rättspsykiatrin och i rättsväsendet är goda samhällsmedborgare, som presumeras ha rätt! Även när de har fel! Eller begår kriminella handlingar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in