Citat:
Ursprungligen postat av
HappySadHarry
Parlamentet på Krim har med 78 röster av 100 röstat igenom en självständighetsdeklaration med hänvisning till Kosovo. Det var tydligen ett steg som behövdes för att genomföra folkomröstningen på söndag.
http://rt.com/news/crimea-parliament-independence-ukraine-086/
Det här är ett verk av ryssarna för att straffa väst. Sanna mina ord. Georgienkonflikten var precis samma sak, med anledning av västs inställning till Kosovo.
Ryssar och serber ser varandra som bröder. I europa finns det bara ett folk som är naturligt positiva till ryssar, och det är serberna. Kom ihåg att ryssarna gick in i ett världskrig för serberna.
Ryssland vill vara motpol till väst. Det spelar ingen roll vad det handlar om. Om väst hoppar vill ryssarna hoppa högre.
Vad som är fel i deras motivering är att Kosovos självständighet INTE bröt mot internationella lagar. ICJ, dvs FN:s domstol som är världens högsta instans, har själva dömt i frågan och konstaterat att Kosovos självständighet var helt lagligt. Ironiskt nog var rättsfrågan på begäran av Serbien. Men varken Serbien eller Ryssland vill acceptera domslutet, trots att de själva gapar om att respektera internationella lagar.