Citat:
Ursprungligen postat av
bernad_law
Ni foliehattar förstår helt enkelt inte det här.
Ryssland är en extremt exportberoende nation, och har infrastruktur för att exportera till Europa. Den dag Putin stänger av gaskranen kan liknas vid den dagen du går hem från jobbet för att straffa ende arbetsgivaren i byn; det blir svårt och dyrt att ersätta den anställde, medan han som gick hem svälter ihjäl.
Ryssland kommer inte "sälja dollar" eller göra något annat som skadar dem själva mer, de kommer med substanslösa hot och tramserier eftersom de har förlorat detta upptåg. Inte ens Kina står på Rysslands sida i denna konflikt.
Att ni på allvar tror att Ryssland, som har en ekonomi som motsvarar Italiens, skulle kunna hota EUs och USAs samlade ekonomier visar på vilken syn på verkligheten ni har.
1. Som jag tidigare skrev till dig, så måste du ha en realistisk syn på sådant där. Med affärer så är det som så att det krävs två för att dansa och inte en. Därefter är det som så att vissa varor värderas annorlunda beroende på vilket behov de tillfredställer medan andra varor kan användas som möjliggörare. Tex. mat-hunger, energi-arbete, teknik/kompetens-möjligheter, nonsens vs nonsens.
2. De har nog inget intresse av den saken, men tumregeln inom robothandeln säger att det krävs en tusenlapp för varje miljon i börsvärdering oavsett värdepapper som önskas värderas artificiellt. Så rent teoretiskt finns nog alltid möjligheterna, däremot är det ju osannolikt att så skulle ske. Obama&Kerry skulle bjuda in till dans i vita huset ifall Putin skulle sänka dollarn med 20% då detta skulle medföra att arbetslösheten i dagens defunkta mått säkerligen skulle gå ned med minst en halv procent.
3. Att tro att det finns något större intresse för sådant är ju ren galenskap på gränsen till tvångströja och tvångsinlåsning. Däremot har Ryssland en hel del fördelar i förhållande till andra länder och det handlar om saker som att ekonomin är väldigt nära de första tre delarna av de fyra nämnda i (1.).
4. Sedan ska man nog inte nedlåta sig till önskedrömmar likt tex. FOI "
experterna" i dagens webb-DN eller knäppgökarna på senaste folk och försvar. Däremot kan man ju förstås förvänta sig att de kommer att springa runt i cirklar och försöka dölja alla sina tidigare bedömningar bakom rökridåer så massiva att de får artilleriinsatser motsvarande hiroshima bombens teoretiskt TNT-styrka att se ut som lite smogg eller morgondimma. Det senaste uttalandet "Ryssland kan bara mobilisera 10 manöverbrigader...". En underskattning med hela 400%, sett till de senaste två veckornas manövrar och med största sannolikhet ett argument som enbart syftar till att påverka den inhemska debatten samt förstås ett försök att dölja för regeringen att "våra senaste rapporter från dataspelens värld visserligen var helt fel, men inte totalt fel". Usch och fy alltså. Eller som någon finne sa, "den ryska björnen är aldrig så stark som den ser ut och ej heller aldrig så svag som den ser ut". Vidare så brukar den Ryska armén traditionellt ha relativt modern basutrustning, jämfört med västerländska länder som tex. USA, Tyskland, Frankrike, Sverige, Storbrittanien men ha brister i diverse spetsteknologier. Det är ett förhållande som existerat sedan typ 1700-talet, med avbrott just pga. kommunismens välkända rensningsaktioner inom teknik & industri mm. Att upprepa frasen Sovjet hade gammal teknik är nog att leva i det kalla kriget, kanske dags att byta platta på stenografen?