2014-03-02, 21:13
  #4309
Medlem
fitz-humes avatar
Som väntat, Putin försöker elda på fiktiva motsättningar genom att sponsra bussar fulla med ryska medborgare som åker in till östra Ukraina för att demonstrera för Putin, troligen mot betalning:
http://delo.ua/ukraine/ukraina-mozhet-perekryt-gosudarstvennuju-granicu-s-rossiej-228870/

Gränspolisen ska sätta stopp för detta nu.
2014-03-02, 21:13
  #4310
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Jag kan förstå att vissa tycker det var okej att Ryssland tog över Krim, men att fortsätta och hävda att Janukovytj skulle suttit kvar trots att han bevisligen var grovt kriminell är ju på gränsen till sinnessjukt.

Han är borta från makten för alltid och det med all rätt.


Även oppositionen är grovt kriminella, så det är inte så enkelt.

Yulia Tymoshenko satt fängslad pga av korruption, det var inte bara en politisk dom som man kan tro om man bara läser svensk media.

Hela Ukraina styrs av en liten klick oligarker, tyvärr.
2014-03-02, 21:13
  #4311
Medlem
gavlips avatar
Det lustiga är att slipstuggande, backstabbande, skurken Sakhasvilij i västmedia framställdes som en fin och god demokrat utsatt för rysk aggression. Verkligheten är värd noll och inget.
__________________
Senast redigerad av gavlip 2014-03-02 kl. 21:15.
2014-03-02, 21:14
  #4312
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gavlip
Hade man låtit bli att väcka björnen så hade han inte vaknat.

En björn vaknar alltid, för eller senare, speciellt när han rustat upp militären ordentligt och fått lite ordning på ekonomin.

Vi skall dock göra om den björnen till en snäll, icke Neo-stalinistisk panda tids nog. Och det ryska folket kommer att, i det långa loppet, tacka oss för att de äntligen får leva som lyckliga västerlänningar!
2014-03-02, 21:14
  #4313
Medlem
rex144s avatar
enligt avtalet med Ukraina från 2010 får Ryssland ha på Krim:
388 krigsfartyg,
161 stridsflygplan,
25000 soldater

rent militärt dominerar de halvön helt lagligt
2014-03-02, 21:15
  #4314
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gavlip
Det lustiga är att slipstuggande, backstabbande skurken Sakhasvilij i väst media framställs som en fin och god demokrat. Verkligheten är värd noll och inget.

Han var klantig och inte minst impulsiv. Men men i jämförelse med Putin så var han en demokrat.
2014-03-02, 21:18
  #4315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fitz-hume
Som väntat, Putin försöker elda på fiktiva motsättningar genom att sponsra bussar fulla med ryska medborgare som åker in till östra Ukraina för att demonstrera för Putin, troligen mot betalning:
http://delo.ua/ukraine/ukraina-mozhet-perekryt-gosudarstvennuju-granicu-s-rossiej-228870/

Gränspolisen ska sätta stopp för detta nu.
Fiktiva motsättningar? Rasisterna i svoboda står inte för konkreta hot mot ryssar i Ukraina? Deras politik bygger på etnisk skillnad mellan ryssar och ukrainare. Dessa rasister utgör en betydande del av majdan-rörelsen. Är det fiktiva motsättningar.
2014-03-02, 21:18
  #4316
Medlem
bernad_laws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trekky76
Eller inte. Saakasjvili föll för ryssarnas provokationer. Samma taktik som ryssarna använder på Ukraina idag. Däremot håller sig ukrainarna coollugna vilket jag hoppas de fortsätter med.

Detta med att Ukraina håller sig så lugna tror jag också är ett streck i kanten för Putin; det är ingen som mördar ryssar, ställer till kaos eller på något annat sätt får Moskva anledning att ta till våld. Alla massavhopp från de ukrainska militärbaserna på Krim tycks också ha uteblivit, trots rapporterna i morse.

Så länge soldaterna håller sig lugna, vägrar att låta sig provoceras, samt är redo att försvara sig så måste Ryssland starta upp partyt om något ska hända.
2014-03-02, 21:19
  #4317
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fitz-hume
EU kan besluta om en extra importskatt på gas och olja från Ryssland, tillräckligt mycket för att man ska överväga import från annat håll. Dessutom är det säkert många som inte vill ha rysk gas och olja med vetskap om att det är Rysslands absolut största inkomstkälla. Putin har verkligen skjutit sig i foten nu, naivt att tro att han kan komma undan utan mycket stora konsekvenser, han måste hitta en snygg exit.


haha efterblivna folk är här. Hela Världen är beroenda av rysk gas och olja, skulle Ryssland sluta sälja hade Världsekonomin kollapsat inom 24 timmar.

Vi ska vara glada för att Putin har ett gott lynne, han hade krossat hela EUs ekonomi med ett fingerknäpp.
2014-03-02, 21:19
  #4318
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Men medlemskap i WTO kräver väl att vissa strukturella ekonomiska villkor är på plats. Kina uppfyllde väl dessa villkor. Ryssland blev medlem först för något år sedan.

Sanningen är nog istället att det ryska samhället var för genomkorrumperat. Detta ställde till med kaos för vanliga ryssar, något som de, tyvärr idag, felaktigt, förknippar med de demokratiska reformer som Ryssland trots allt försökte genomföra under 90-talet.

Ryssland uppfyllde villkoren för medlemskap i WTO med råge, men hölls utanför av rent politiska skäl. Och vad gäller det ekonomiska kaoset i början på 1990-talet, så var det inte främst korruption som var orsaken, utan de nyliberala "reformer" som Jeltsins utländska rådgivare - varav en del svenskar - försökte genomföra. Detta ledde till att man fick rövarkapitalism av amerikansk 1890-talsmodell och desutom galloperande inflation som ledde till att pensionärer och krigsinvalider plötsligt stod utan försörjning och fick tigga på gatorna eller svälta ihjäl. Statliga företag, gasfält och gruvor såldes ut för en spottstyver eller stals av nyrika oligarker.

Korruptionen kom senare, som en konsekvens av rövarkapitalismen. Putin kom till makten på två agendor. Dels att bekämpa korruptionen, dels en claw back av de företag och naturtillgångar som oligarkerna lagt vantarna på. Det senare lyckades han ganska bra med, men med kampen mot korruptionen gick det sämre. Till Putins försvar ska man dock notera att korruption är mycket svårt att bli av med när den väl bitit sig fast i ett samhälle.
2014-03-02, 21:19
  #4319
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lPhone
Även oppositionen är grovt kriminella, så det är inte så enkelt.

Yulia Tymoshenko satt fängslad pga av korruption, det var inte bara en politisk dom som man kan tro om man bara läser svensk media.

Hela Ukraina styrs av en liten klick oligarker, tyvärr.

Jo men nu är det i alla fall en mindre och jag tror i praktiken att det är fler som har försvunnit med Janukovytj. Detta är inte enkla saker men man måste ju ändå försöka att gå åt rätt håll. Janukovytj var definitivt åt fel håll.
2014-03-02, 21:19
  #4320
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gavlip
Hade man låtit bli att väcka björnen så hade han inte vaknat.


Exakt.

NATO utvidgar sig österrut, monterar raket-sköldar i f.d. öststater, CIA jobbar för fullt att ringa in Ryssland, man svartmålar Ryssland i media i princip dagligen...

Nu till frågan: -Vad tror ni händer när man tvingar en katt i ett hörn ?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in